Общият брой на медицинските сестри в България е критично нисък. Наблюдава се тенденция за траен отлив от професията, стотици медицински сестри напускат страната. Това заяви председателят на парламентарната комисия по здравеопазване Лъчезар Иванов по време на кръгла маса, посветена на здравните грижи у нас. Темата на дискусията, организирана по инициатива на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, беше "Реалност, предизвикателства и перспективи пред професионалистите по здравни грижи".
Българското сестринство е в дълбока криза поради липса на политика за развитие на сектора в последните 20 години, почти 50 на сто от сестрите са напуснали страната или професията, отбеляза председателят на асоциацията Станка Маркова. След приемането на България в ЕС, всяка година в чужбина емигрират около 1200 медицински сестри, допълни тя, цитирана от БТА и Dariknews.bg.
По данни на асоциацията към момента у нас работят 29 150 медицински сестри на средна възраст 47 години, от които 2331 са в пенсионна възраст. България се нуждае от още 35 000 медицински сестри, за да се достигне минималното клинично съотношение лекари-медицински сестри, което е 2:1. В ЕС средно на 100 000 души население има 750 медицински сестри, а у нас това съотношение е 425 на 100 000.
Сред отбелязаните проблеми по време на дискусията са липсата на здравни грижи в болниците, което удължава и оскъпява на лечението, липса на структура за сестрински, акушерски и рехабилитационни грижи в извънболничната сфера, както и на стандарт за домашни здравни грижи. Според асоциацията медицинските сестри работят при общопрактикуващите лекари предимно като медицински секретари и само един процент от работното им време е за грижи в дома.