У нас се продавал откраднат от Нигерия петрол

23.10.2012 | 15:25
по статията работи: Елица Елефтерова
90% от откраднатия от страната петрол се доставя с кораби в Сингапур и на Балканите и се разпространява от мафиотски организации, твърди политик, цитиран от "Би Би Си" и "Ройтерс"
У нас се продавал откраднат от Нигерия петрол

Основните купувачи на около 180-те хиляди барела петрол, които се крадат ежедневно в Нигерия, са Сингапур и страни от Балканите. Това коментират запознати източници, цитирани от “Би Би Си”. 

Патрик Дейл Коул, политик от богатия на петрол регион Делтата на Нигер, заявява, че 90% от откраднатия петрол се доставят с кораби в замесените страни нелегално.

Коул е инициатор на кампанията "Спри кражбата", целяща да се сложи край на порочната практика. Нигерия е един от най-големите производители на петрол в света, но повечето от гражданите в страната все още тънат в бедност.

Според Коул голяма част от продадения петрол е бил проследен до престъпните мрежи на Балканите, особено в Украйна, Сърбия и България - "страни, които са познати повече с контрабандата на цигари или трафика на секс робини", коментира агенция "Ройтерс".

"Според доказателствата, които имаме, балканските мафиотски организации са добре представени в Нигерия... Тези момчета не могат да бъдат заловени лесно. Хлъзгави са като змиорки", коментира Коул.

Сингапур, която е сред най-големите преработватели на петрол в света, също заема голям дял от кражбата на петрол. Коул призова Нигерия да се изправи срещу сингапурските власти.

90% от откраднатия петрол се продавал на световните пазари, на базата на оценките от петролните фирми и министерството. Останалите 10% са били крадени от местните банди, действащи в по-тясната част и блатата на делтата, посочва Коул.

Петролните компании твърдят, че така нареченото "бункероване" - източване на петрол от самите петролопроводи, и други видове кражби на суров петрол, са във възход в Нигерия, въпреки амнистията, която е трябвало да сложи край на конфликта през 2009 г. в разпределението на петролното богатство.

Местните банди, които атакуват тръбопроводите, за да крадат малки количества за местно рафиниране са най-ясният знак, че промишлената кражба става с участието на тайно споразумение на политици, военни, западните банки и глобалната организирана престъпност, които източват ресурсите на Нигерия, допълва Коул.

Коул, който разгорещено настояваше за глобално решение на проблема в миналото, откри кампанията в понеделник, за да повиши осведомеността и да се опита да провокира правителството да действа. "Това е проблем от доста време, но когато кражбата беше на 50 000 барела, хората считаха, че е допустим. Сега сме на съвсем различно ниво", посочи той.

Повече от 95% от държавните приходи на Нигерия са от петрола. Данните за кражба на 180 000 барела дневно идват от оценките на Shell, най-големият оператор в страната, който често се оплаква от тази практика.

"Според някои оценки кражбата е от порядъка на 25% от приходите от петрол в страната. Петролните компании осъзнават, че работят за тези престъпници, а правителството осъзнава, че губи приходи заради тях", допълва Коул. Министърът на финансите Нгози Оконджо-Ивеала заяви през май, че правителството е загубило една пета от петролните си приходи заради кражба през април.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...