Увеличаваме дела си в капитала на МВФ с 40 на сто

01.12.2010 | 13:06
по статията работи:
Промяната е продиктувана от резолюция на Съвета на управителите на МВФ
Увеличаваме дела си в капитала на МВФ с 40 на сто

Правителството даде мандат на управителя на Българската народна банка, в качеството му на управител за България в Международния валутен фонд, да гласува в подкрепа на резолюцията на Съвета на управителите на МВФ по ХІV общ преглед на квотите и реформата на Борда на изпълнителните директори.

Резолюцията е част от реформата на фонда, целяща повишаване на ефективността и легитимността му и подобряване на капацитета на институцията като гарант на стабилността на международната финансова система.

С резолюцията на България се предлага да увеличи своята квота с 40% - от 640,2 млн. на 896,3 млн. специални права на тираж (СПТ)*, уточнява пресслужбата на кабинета.

В съответствие с вътрешните правила на МВФ, Бордът на изпълнителните директори е отправил молба към Съвета на управителите на Фонда да гласуват неприсъствено по тази резолюция до 15 декември 2010 г.

*Специалните права на тираж (СПТ) (на английски език: Special Drawing Right, SDR) са създадени през 1969 от Международния валутен фонд като безналични международни резервни активи, разпределени между членовете на МВФ, пропорционално на вноските им, за допълване на съществуващите резервни активи. Всяка страна-членка има специална сметка, по която са записани, разпределените ѝ СПТ. Досега е имало две емисии на специалните права на тираж-през 1970-1972 и през 1979-1981. СПТ са специфична валутна единица. Нейният обменен курс се определя от МВФ. Първоначално стойността им е била определена като стойността на 0,888671 грама злато. След провала на Бретън-Удската валутна система, СПТ се предефинират като "кошница от валути". Между 1974 и 1981 г. валутите, които са влизали в кошницата са били 16, но след 1981 са само 5. Днес в нея влизат еврото (Германия, Франция) японската йена, британска лира и американският долар. Това са валутите на страните, които имат най-голям износ. Тежестта на отделните валути в "кошницата" се предоговаря на всеки 5 години, за да отразява по-реално относителите дялове на страните в международната търговия и износа на страните

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...