Увеличават субсидирането на научните изследвания и иновациите

07.02.2008 | 13:24
по статията работи: Петър Чернев
Бонбони за отслабване и електромери спечелиха най-високия приз в конкурса "Иновативно предприятие на годината". Бизнесът да се ангажира по-активно с научната дейност, настоя Станишев
Увеличават субсидирането на научните изследвания и иновациите

Държавата ще увеличи значително субсидирането на научните изследвания и иновациите. Това заяви премиерът Сергей Станишев по време на откриването на Четвъртия национален иновационен форум "Наука, иновации и регионално развитие – политиките на България в ЕС". Това е закономерно, тъй като високият ръст на БВП в България през последните години е резултат благодарение основно на чужди инвестиции. Този тип растеж има своя таван и граници и ще започне да се изчерпва до 2-3 години. Затова е нужно да бъдат намерени конкретните механизми за създаването на растеж, основан предимно на иновациите, допълни премиерът.

България може трудно да се мери с лидерите в иновациите в ЕС, както по нивото на научния капацитет, така и по нивото на финансиране от страна на държавата и бизнеса. Въпреки това в страната все още е налице сериозен научен потенциал. Българските предприятия започват все повече да усещат нуждата от иновации, каза още Станишев.

Според него делът на предприятията, които въвеждат иновативни технологии и решения в практиките си, доста бързо нараства. През изминалата година те са се увеличили от 12 на 20 на сто. Диалогът за извеждането на страната от последните места по отношение на иновациите трябва да продължи и в сила трябва да бъдат впрегнати усилията, както на научния капацитет на страната, така и на българския бизнес.

Иновационната стратегия на страната, приета през 2004 г., вече е изчерпана. Тя не отговаря на новите приоритети на ЕС. Също така е налице нужда от промяна в Закона за научните изследвания, тъй като той така и не даде очаквания резултат, заяви Станишев. По този повод Министерството на икономиката и енергетиката, както и цялото правителството, е готово да приеме идеи за промяна в закона.

България не разполага с потенциал да влага средства във всички сфери на науката. Затова трябват да бъдат избрани няколко области в изследването, в които страната ни има достатъчно запазен потенциал, натрупани възможности и конкурентоспособност, и те да бъдат развивани. С тяхна помощ ще бъдат извършвани икономически пробиви, които ще имат огромен ефект върху останалите сектори на икономиката и науката, допълни Станишев. Премиерът настоя за по-силна ангажираност от страна на българските предприемачи спрямо проблемите на образованието и на научната дейност.

Иновациите играят все по-важна роля в развитието на икономиката, заяви Флориан Фихтъл, постоянен представител на Световната банка в България. Той каза още, че единствено инвестиции, направени от правителството, не са достатъчни, за да помогнат на страната да се развива по отношение на иновациите. През изминалата година българското правителство е вложило почти 100 млн. евро за развойна дейност, отбеляза Фихтъл.

Според актуализираната Лисабонска стратегия страните от Общността трябва да отделят по 3 процента от брутния вътрешен продукт за наука и нововъведения. Очаква се две трети от тези средства да идват от бизнеса, подчерта Станишев.

България изпитва остра нужда от въвеждане на иновации. Това сподели Огнян Шентов, председател на УС на Фондация "Приложни изследвания и комуникации". Според него каквито и мерки да бъдат взети сега, те ще дадат резултат едва след 10 до 15 години. Той добави още, че през миналата година 20 хил. студенти са напуснали страната ни, за да учат в чужбина.

По време на днешния Иновационен форум бяха връчени наградите за иновативно предприятие на годината. Те бяха връчени от премиера Сергей Станишев.



В категорията „Иновативно малко предприятие” с грамота бяха отличени „Интериорпроект", "Евродизайн БГ” и „САТУРН Инженеринг”. В категорията „Средно и голямо предприятие” също с грамота бяха отличени „Оптикс” АД, „АВКО” АД.

Бяха присъдени също така две специални награди за процесни иновации на фирмите „Технологика” и „САТ”. Първата взе награда заради нова версия за българския пазар за информационна система за управление на човешки ресурси, а втората беше отличена заради автоматизирани системи на управление.

Голямата награда „Иновативно малко предприятие” получи „АЛПИ-Комерс”. Компанията спечели наградата заради новия си проект - бонбони за отслабване „Слимбо”.

В категорията „Иновативно средно и голямо предприятие” голямата награда спечели „Карат Електроникс” АД за разработени от нея фамилия електромери.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...