Увеличават употребата на биогорива в Европа

29.11.2013 | 14:15
по статията работи: Мария Стоянова
Използването на биогорива може да нарасне с 50%
Увеличават употребата на биогорива в Европа

Планираната горна граница на дела на използване на биогоривата до 2020 година може да бъде увеличена с близо 50%. Това ще стане, ако бъде прието предложението на Литва по време днешната дипломатическа среща на Европейския съюз (ЕС). Това съобщава информационният портал EurActiv.

Първоначално ЕС ограничи употребата на биогориво до 5% от общия дял на горивата. Това бе предизвикано от притесненията на еколози и учени във връзка с увеличението на световните цени на зърнените култури и нарасналото изсичане на гори. Биогоривната индустрия обаче не подкрепя това твърдение.

По-рано в Европарламента се обсъждаше увеличение на горния праг на 6% преди гласуването на комисията да го отхвърли. Сега Литва предлага нарастването да достигне 7%. Настоящият пазарен дял на биогоривата, произвеждани от водорасли и биоотпадъци, е 4,7%. Този проект може да стане част от целите на ЕС за постигане на 20% енергия от възобновяеми източници до 2020 година.

Проектозаконът за вдигане на горния праг на употребата на бигорива ще бъде гласуван окончателно от европейската комисия на 12 декември. Франция е основният поддръжник на това предложение, последвана от Испания и Португалия. Полша, Унгария и Чехия от своя страна се стремят изцяло да премахнат ограниченията за употребата на биогорива.

Основните критики към масовото им производство произтичат от опасенията, че това може да доведе до много бързо унищожаване на тревни и горски площи. По този начин може да се предизвика и спад в селскостопанската индустрия. Зад това твърдение застават еколози и производители на горива.

„Ако ЕС даде зелена светлина на проектозакона, това ще означава, че той съзнателно насърчава глада, намаляването на обработваемата площ и екологичните щети“, твърди експертът по биогорива Марк Хърман.

Срещат се и мнения, че ЕС пренебрегва едни от най-оптималните варианти за производство на възобновяема енергия. Такъв например е използването на етанол за основна суровина в биогоривната индустрия. Проучванията сочат, че етанолът показва по-добри резултати при намаляването на емисиите на парникови газове, отколкото биодизела например.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...