Удължаване на срока за използване на парите от Сребърния фонд, искат синдикатите

22.03.2012 | 15:05
по статията работи: Ралица Стоянова
Дянков обеща парите от фонда да останат в икономиката ни
Удължаване на срока за използване на парите от Сребърния фонд, искат синдикатите
Снимка: Sxc.hu

 

"Няма да подкрепим предложението на финансовото министерство 30% от активите на Сребърния фонд да бъдат инвестирани в държавни ценни книжа, ако тези пари не останат в българската икономика". Това заяви пред журналисти президентът на КНСБ Пламен Димитров след края на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), на който бяха обсъдени предложенията в Закона за Сребърния фонд. 

По думите на Димитров идеята е този лимит да нараства с 10% всяка година докато не достигне 70% през 2016 г.

От КНСБ искат специални аукциони, на които да могат да играят само Сребърният фонд и частните пенсионни фондове, в които има 4 млрд. лева.

Синдикатите са предложили и са получили съгласие за удължаване на хоризонта на използване на Сребърния фонд. По досегашния закон средствата във фонда могат да се използват до 2018 г., а те искат този срок да се удължи поне с 10 години. Така инвестициите от фонда ще бъдат с по-голяма доходност.
 

От КНСБ са предложили още да бъде разширен Управителния съвет на Сребърния фонд – 50% участие на държавата, 50% за социалните партньори. Президентът на КТ „Подкрепа” Константин Тренчев коментира, че досега в съвета изключително е доминирала държавата, а социалните партньори са били като „пети храст“. Според Тренчев законът не е добър и трябва „да се пипне“.

На днешната среща вицепремиерът Симеон Дянков е обещал парите от Сребърния фонд да не бъдат използвани за погасяване на външния дълг на страната. Сред условията на КНСБ за подкрепа на промените в закона за фонда е имитирането на специални държавни ценни книжа, които да могат да придобиват само Сребърния фонд и частните пенсионни фондове.

 

Държавата е национализирала дохода от Сребърния фонд и той няма да бъде за пенсионерите, а ще бъде разходван в бюджета. Това заяви председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев, цитиран от Агенция „Фокус“. Той обясни, че парите от фонда са внесени на минимален депозит в Българската народна банка (БНБ), но от своя страна банката е разигравала тези пари, като е купувала държавни книжа, което е можел да прави и самият фонд. Тази доходност е приведена към държавния бюджет, изтъкна Данев.

"Има една скрита национализация на доходността на фонда и може би целенасочено Управителният съвет на фонда ги е сложил на тази нискодоходна депозитна сметка в националната банка. Това не е прецедент", според Данев. Законът за „Сребърния фонд” също беше заобиколен, след като се направи държавна компания за приватизационни процедури, така че средствата от приватизацията, които също трябваше да бъдат за този фонд, за пенсионерите, бяха насочени отново към бюджета, обясни той.

Председателят на БСК добави, че ако има виновен за ниската доходност на фонда, то това е самото финансово министерство, което го управлява. Според Данев влагането на средствата от Сребърния фонд в държавни ценни книжа е неефективно и крие опасности. По думите му това означава да спадне държавният резерв, да се повиши риска на страната и да бъде понижен рейтингът ѝ и косвено може да доведе до увеличаване на лихвените проценти. Това пък ще доведе до загуба на работни места и опасност за българската икономика, изтъкна Божидар Данев.

Трябва да се разнообрази начинът, по който се инвестират средствата от Сребърния фонд, но при едно условие - да бъде запазена сигурността им. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров преди началото на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), на което ще се дискутират промените в закона за Сребърния фонд.

Според Димитров инвестициите в държавни ценни книжа трябва да бъдат ограничени от 30 до 50%, при условие че тези средства останат в българската икономика. Това означава с тях да не се плащат никакви външни дългове и задължения. По думите нс Димитров ценните книжа са едни от най-сигурните инструменти за инвестиции, тяхната доходност е по-голяма, отколкото депозирането им в БНБ.

За плащанията на външния дълг България трябва непременно да излезе на външните пазари, като това стане максимално бързо, отбеляза президентът на КНСБ.

Президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев заяви, че е притеснен от настъпилата суматоха около Сребърния фонд и от това, че вицепремиерът Симеон Дянков постоянно променя позицията си.

Припомняме, че финансовият министър предложи в управлението на фонда да се включат банкери, а до 70% активите му да бъдат инвестирани в държавни и общински ценни книжа. Печалбата ще позволи увеличение на пенсиите, смята Дянков. Сега натрупаните средства са депозирани при ниска лихва в БНБ. Ако се прибави и инфлацията, загубата е около 42 млн. лв. годишно. Според действащата в момента нормативна уредба парите на Сребърния фонд се влагат само в чужди активи и депозити в банки.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...