Съединените щати водят постоянна битка да пресекат притока на оръжия от източноевропейски страни за терористични групи и нестабилни режими в Близкия изток, гласят секретни документи, публикувани от Уикилийкс и цитирани от британския вестник "Гардиън".
Американски служители са правили опити да се намесят в повече от десет международни сделки на страни като Украйна, България, Армения и Китай за доставки на оръжия на клиенти в Иран, Ирак, Йемен и южен Судан.
Според секретните документи на Уикилийкс американски служители имали откровени размени на мнения с правителства на държави от бившия съветски блок, пише "Гардиън", цитиран от БТА.
През януари тази година американското посолство в София предупредило българското правителство да не одобрява сделка, финансирана от Обединените арабски емирства, за доставка на 30 000 пушки, 100 000 високо експлозивни снаряда, гранати и боеприпаси на Йемен от българския производител на оръжие Арсенал.
Секретните документи сочат, че американски военни поискали достъп до йеменското въздушно пространство, за да пресичат контрабандата с оръжие, извършвана от трафиканти, които прехвърляли с малки плавателни съдове оръжия през Червено море в Судан и на Хамас в палестинските територии.
Освен това имало въпроси около ролята на България през 2008 г., когато бившият държавен секретар Кондълиза Райс наредила на дипломати в Армения да се оплачат от оръжейна пратка от България, която била използвана за смъртоносни атаки срещу американските сили в Ирак. Американски дипломати упрекнали арменския министър на отбраната, че лично улеснил продажбата на 100 противотанкови ракети RPG-22 българско производство и на картечници за Иран. Близо 10 на сто от тях преминали в ръцете на шиитски бойци в Ирак и били използвани в смъртоносни нападения срещу американските сили през 2008 г. Въпреки уверенията на арменското правителство, че българските оръжия ще бъдат използвани само в Армения, американски военни в Ирак намерили две такива оръжия със серийни номера, съвпадащи с номерата на продадените на Армения оръжия, пише "Гардиън", като цитира публикацията на Уикилийкс.