Украинската централна банка национализирана Сенс банк, заради дялове на руски олигарси

24.07.2023 | 10:20
по статията работи: econ.bg
Украинската централна банка национализирана Сенс банк, заради дялове на руски олигарси

Украинската централна банка оповести решението си да национализирана една от големите търговски банки - Сенс банк - заради собствеността, която имат в нея руски олигарси. От днес банката ще бъде управлявана от квестори под особен надзор до приключване на процеса на придобиване от държавата.

Украинският президент Володимир Зеленски призова правителството си да контролира стриктно разходите по време на война - призив, който доведе до това министърът на културата, привърженик на няколко високопоставени и скъпи проекта, да предложи оставката си.

Управителят на Украинската централна банка Андрий Пишний заяви на пресконференция, че на правителството са изпратени параметри за участие в процеса на национализиране, така че да не бъдат засегнати клиентите. "Сенс банк" е 10-а по размер на активите и е част от т.н. списък със "стратегически важни финасови институции". Агенция Ройтерс припомня, че заради санкциите, които Киев наложи на Москва, са започнали съдебни процедури за конфискуване на активи, притежавани в Украйна от руската държава или бизнесмени, близки до Кремъл.

В късното си видеообръщение президентът Володимир Зеленски отбеляза хода на централната банка:

„Редно е сега правителството да разгледа незабавно направените предложения по отношение на тази финансова институция и да ги подкрепи! В интерес на вложителите, в името на финансовата стабилност и заради елементарната справедливост“.

Национализацията трябва да приключи до дни и е координирана с Международния валутен фонд - ключов кредитор на Украйна. Ройтерс отбелязва, че благодарение на финансова помощ от Запада и заради адекватните действия на централна банка в Киев, украинският финансов сектор се е оказал забележително издръжлив на фона на 17-те месеца война.

Междувременно снощи украинският министър на културата подаде оставката си. Във Фейсбук публикация Александър Ткаченко пояснява, че е останал неразбран за необходимостта да бъдат осигурени пари за култура в периода на войната. „Културата е щитът на нашата идентичност и е не по-малко важна от дроновете", пояснява Ткаченко./БНР

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...