Парламентът прие на второ четене промени в Закона за електронния документ и електронния подпис, с които се улеснява подаването на данъчна декларация от чужбина. Решено беше удостоверения за квалифициран електронен подпис, издадени от доставчици на удостоверителни услуги, установени в други държави от ЕС, или в държава, страна по споразумението за Европейското икономическо пространство, вече да се признават за равностойни на удостоверения, издадени от български доставчик, предаде БТА.
Според депутатите от комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове, по този начин ще се улесни подаването на данъчна декларация от страни от Европа, членове на ЕС и на Европейското икономическо пространство.
С измененията се променя режимът на необходимост от потвърждаване получаването на електронно изявление винаги, когато такъв документ е изпратен по електронен път.
Целта е да се постигне уеднаквяване с режима, установен от другите държави на ЕС и се преодолява опасността от недобросъвестно непотвърждаване получаването на електронното изявление от страна на адресата, когато правните последици от неговото получаване са неблагоприятни за него.
Предвижда се отмяна на регистрационния режим на доставчиците на удостоверителни услуги, като режимът е заменен с уведомителен. Комисията за регулиране на съобщенията води публичен регистър на доставчиците на удостоверителни услуги. Регламентира се възможността за доброволна акредитация, осъществявана от Изпълнителна агенция "Българска служба за акредитация".
Законът влиза в сила от 1 юли 2011 г. Парламентът ратифицира рамковото споразумение между Европейския съюз и членуващите държави, и Република Корея.