Процедурите за кандидатстване по оперативни програми ще бъдат опростени. Целта е да се получават по-лесно европари в периода 2014 – 2020 г.
„Тази седмица правителството започва мащабно проучване сред бенефициентите, за да разбере с какви проблеми са се сблъсквали през отминаващия програмен период, и да реши как най-полезно за тях да бъдат опростени процедурите по оперативните програми”, обяви вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова по БНР.
Тя посочи, че проучването, наречено „Научени уроци”, трябва да обхване максимален брой бенефициенти на различни по вид проекти. „Факт е, че администрацията се презастраховаше, усложняваше процедурите и сякаш не разбираше, че еврофондовете са предназначени главно за хората, а не за удобството на държавната администрация”, коментира вицепремиерът.
Тя смята, че в следващия програмен период в страната трябва да има много по-улеснени, опростени, но в същото време сигурни и ефективни процедури за получаване на евросредства. Очаква се те да са в сила още от януари догодина
Според Златанова към края на годината страната ни вероятно няма да може да усвои между 200 и 500 млн. евро. Вицепремиерът смята, че причина за това е, че през последните 6 месеца държавата е имала други приоритети и еврофинансирането е било оставено на по-заден план.
Вицепремиерът призова да се спре медийната надпревара между предишното и настоящото правителство на тема „кой колко повече пари ще загуби и кой по-лоши условия е договорил във финансовата рамка”. „Това е изключително контрапродуктивно за нашата държава и не това искат гражданите. Финансовата рамка за 2014-2020 г. е такава, каквато е договорена. Преговорите са приключили. Нашата цел е да направим колкото се може по-добри програми за следващите 7 г.", каза Златанова.