Улесняват придобиването на земеделски дворове

11.09.2009 | 17:45
по статията работи:
Обмисля се създаването на специално звено в министерството, което да се занимава с тези дворове. В момента с тях се занимава ресорният министър
Улесняват придобиването на земеделски дворове

Министерството на земеделието и храните (МЗХ) предлага областните управители да издават актовете за стопанските дворове. Това мнение изрази земеделският зам.-министър Преслав Борисов на заседанието на Парламентарната комисия по земеделие и гори.

Земеделското министерство препоръчва за възстановяване на компетентностите на областните управители да издават актовете за държавна собственост върху застроени и прилежащи площи и за свободните от застрояване парцели от бившите стопански дворове на прекратените селскостопански организации. С наличието на актовете за държавна собственост е обвързана правната възможност, както и цялостната административна дейност за извършване на процедурите за придобиването на собственост върху посочените държавни земи било то от правоимащи лица или чрез търг, подчерта в своите мотиви за промяната Преслав Борисов.

Сегашната процедура, която е приета с последните промени на Правилника за прилагане на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, обнародвани в ДВ, бр. 62/2009 г., предполага министърът на земеделието и храните да издава актовете за държавна собственост (АДС). С тази процедура сериозно се забавя процесът и от промяната досега не е издаден нито един акт. С нейната отмяна ще се ускори процесът по издаването на актовете и придобиването на собствеността на селскостопанските дворове.

Към момента в Министерството на земеделието и храните, в Дирекция „Поземлени отношения" има 238 броя преписки за придобиване правото на собственост чрез закупуване и чрез замяна. В Областните дирекции „Земеделие" има общо 917 броя преписки за придобиване правото на собственост чрез закупуване и 158 чрез броя преписки за придобиване правото на собственост чрез замяна.

Дейността по издаване на актовете за държавна собственост не е осъществявана досега от министерството, припомни Борисов, и за нейното реализиране е необходимо да се направи оценка на рисковете, които съществуват.

За да започне процесът по издаването на актовете за държавна собственост от министъра на земеделието и храните се налага да се обособи административно звено на централно или областно ниво и да се обучи допълнително персоналът. Необходимо е да се осигурят технически средства и да се разработи и приложи специализиран софтуер. Образците на актовете за държавна собственост трябва да бъдат утвърдени от министъра на регионалното развитие и благоустройството. След това трябва да бъде установен ред за съгласуване на проектите за актовете за държавна собственост с областните управители, за да се предотврати дублиране на актове, предвид паралелната компетентност на областните управители за издаване на актове за частна държавна собственост в урбанизирани територии.

Нито едно от тези изисквания досега не е изпълнено, а стартирането на процедури за тях ще отнеме време и непредвидени средства от бюджета, стана ясно по време на заседанието.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...