Международният валутен фонд (МВФ) прогнозира умерено повишение на икономическия растеж за страната ни през 2014 г. Това стана ясно по време на посещението на ръководителя на мисията на международната организация Мишел Шанън в България през изминалата седмица.
Шанън изтъкна, че заетостта в страната ни е започнала да расте. Въпреки това от МВФ очакват безработицата да остане на високи равнища.
Потребителските стоки поевтиняват в резултат на по-евтиния внос. До края на годината обаче се прогнозира леко поскъпване, дължащо се на отслабващия ефект на внесената отвън дефлация.
Международната организация посочи вътрешната политическа несигурност като основен риск пред сбъдването на направените от нея икономически прогнози. Кризата в Украйна ще има ограничен ефект върху растежа на икономиката ни. МВФ обаче откроява вноса на руски газ като потенциален риск.
Колебанията на международните пазари не биха оказали огромно влияние, заради ниския ни държавен дълг и малкото експозиции на капиталовите пазари, пояснява международната организация.
Шанън определи действията по постигането на заложеният 1,8% от БВП за 2014 г. бюджетен дефицит като успешни. Тя посъветва бюджетните разходи, финансирани от европейските фондове, да бъдат усвоени в пълен обем. По думите й това ще позволи използването на средства в рамките на предвидения график и продължаване на работата с Европейската комисия за навременното отпускане на замразените европейски фондове.
МВФ коментира, че застаряването на населението и продължаващата емиграция поставят предизвикателства пред дългосрочните публични разходи. Международната организация призова за промени в композицията и качеството им. Тя посъветва страната ни да положи по-големи усилия за намаляване на условните задължения и неефикасността по линия на държавните предприятия, най-вече по отношение на някои части от енергийния сектор.
Относно финансовия сектор Шанън констатира стабилна и ликвидна система. МВФ посъветва страната ни за инвестиции в човешкия капитал и намаляване на корупцията, за да се подобри бизнес средата.