Умъртвяват 24 500 прасета в Шуменско

07.01.2020 | 09:20
по статията работи: econ.bg
Започва умъртвяването на прасетата от промишления свинекомплекс „Тетрахиб“ АД край шуменското село Никола Козлево, където бе констатирана африканска чума по свинете
Умъртвяват 24 500 прасета в Шуменско
Снимка: под лиценза на creative commons

Започва умъртвяването на прасетата от промишления свинекомплекс „Тетрахиб“ АД край шуменското село Никола Козлево, където бе констатирана африканска чума по свинете.

24 500 прасета ще бъдат умъртвени по хуманен начин и ще бъдат загробени на площадка до село Хърсово. Със заповед са определени всички последващи действия, съобщи директорът на Областната дирекция по безопасност на храните д-р Катя Райкинска.

„Извършване на механично почистване, многократна дезинфекция на помещенията, оборудването, дворовете, транспортните средства, улиците в и около животновъдните обекти. Извършване на епизоотично проучване и проследяване през последните 35 дни. Забранява се влизането и излизането на хора и моторни превозни средства, включително и селскостопанска техника, без разрешение на БАБХ в района на обекта по време на изпълнение на мерките“, посочи тя.

Собствениците на индустриалния обект ще бъдат обезщетени съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност, съобщи още д-р Катя Райкинска. Според предварителни данни, икономическите загуби за свинефермата ще са 10 милиона лева.

Около свинекомбината в Никола Козлево са определени трикилометрова предпазна и десеткилометрова наблюдавана зона.

Заместник-кметът на община Никола Козлево Иван Иванов успокои хората от Хърсово, че загробването на прасетата ще бъде безопасно:

„Полагат се хидроизолационни ленти, които се слепват по особен начин. Те образуват една компактна маса, така че да не позволят нищо да излезе извън тези ленти и извън ямата. Никаква течност!“.

Площадката до Хърсово е избрана още през 2018 г., а причината е, че тя е далеч от всякакви водоизточници и няма опасност от зараза.

За жителите на селото обаче новината е изненадваща и неприятна.

„Не е изненада появата на новото огнище на Африканска чума по свинете, тъй като вирусът е достатъчно устойчив, за да съществува и в зимни условия“. Това отбеляза пред БНР проф. Михни Люцканов, специалист по епидемиология и инфекциозни болести по животни в Тракийския университет в Стара Загора.

В предаването „Преди всички“ проф. Люцканов заяви, че не изключва нито един фактор, който по чисто механичен път може да внесе вируса:

„Теоретично е възможно заразата да се пренесе от гризачи“.

Според него най-рисков източник на заразата е нейният биологичен резервоар - дивата свиня и източнобалканската свиня.

Проф. Михни Люцканов е умерен реалист, дори скептик, че заболяването АЧС може да бъде преодоляно до година-две.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.04   238 г. – Годината на шестимата императори: Римският сенат обявява за незаконен императора Максимин Трак, заради неговите кръвожадни методи при управлението на Рим и...