Унгария слага квоти за чуждестранни работници, своите и европейците са с предимство

14.06.2023 | 16:15
по статията работи: econ.bg
Според закона, който се очаква да влезе в сила от 1 ноември, разрешителни за работа ще се издават на определен брой работници с определени професии. Унгарците, европейските граждани и работниците от съседни държави
Унгария слага квоти за чуждестранни работници, своите и европейците са с предимство
Снимка: под лиценза на creative commons

Унгария ще въведе квоти за чуждестранни работници от държави извън Европейския съюз по силата на нов закон, внесен от правителството и приет от парламента в Будапеща във вторник.

Според закона, който се очаква да влезе в сила от 1 ноември, разрешителни за работа ще се издават на определен брой работници с определени професии. Унгарците, европейските граждани и работниците от съседни държави като Сърбия и Украйна, ще имат предимство при кандидатстване за работа спрямо желаещи от други страни.

Само толкова чуждестранни работници, колкото са необходими, ще бъдат допуснати в страната, заяви държавният секретар Шандор Чомба по време на дебатите в парламента.

Той посочи, че законът цели да подкрепи местната работна сила, като насочи усилията към задоволяването на нарастващия брой хора, които търсят работа. В същото време Чомба каза, че Будапеща не може да си позволи да пропуска идването на големи чужди инвеститори поради недостиг на работна ръка, ето защо трябва да регламентира по-ясно правилата за чуждестранните работници.

Китайски инвеститори планират строителството на заводи за производство на батерии за електрически автомобили, за които ще е нужно наемането на хиляди чуждестранни работници от страни извън ЕС.

Чуждестранните работници ще могат да идват за изпълнение на конкретна работа по конкретни проекти и да остават до изтичане на разрешителното им за работа, но за не повече от две години с продължение с още до една, съобщава Daily News Hungary.

Чуждестранният работник може да остане в Унгария само докато съществува трудовото правоотношение с работодателя и до срока, посочен в разрешението за пребиваване на гостуващ работник. Законът задължава работодателите да положат всички усилия, за да гарантират, че работникът може да напусне територията на ЕС не по-късно от последния ден на валидност на неговото разрешение за пребиваване.

От средата на май чужденците, работещи на двата най-големи инвестиционни обекта в Унгария - изграждането на АЕЦ "Пакш II" и строителството на железопътната линия Будапеща-Белград, вече не трябва да си вадят разрешителни за работа, а само да предоставят доказателства за необходимите професионални квалификации и образование за изпълнение на съответните им задължения, пише Portfolio. Досега с такъв статут се ползваха само работещите на двата специални обекта от съседни държави.

Новите правила могат да предизвикат още главоболия на премиера Виктор Орбан с Брюксел, където гледат на легалната миграция като едно от средствата за ограничаването на нелегалната, която отново е във възход след пандемията от COVID-19. Броят на незаконно пресичащите европейските граници вече се приближава до нивата от голямата миграционна криза в средата на миналото десетилетие, предупреди европейската гранична агенция "Фронтекс".

Повечето от хората, идващи в Европа, търсят работа, а не хуманитарна закрила.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...