Европейската комисия (ЕК) постанови, че правителството на Унгария е отпуснало неправомерно държавна помощ за петролната компания MOL в размер на 112 млн. евро. Средствата са били получени от компанията съгласно закон за минното дело в Унгария, но те й дават финансово предимство и противоречат на европейските правила. С решението си ЕК всъщност нарежда на правителството да си върне отпуснатите средства.
„Разследването показа, че MOL се е възползвала от финансови предимства, като е плащала по-ниски такси за разработване на обекти, отколкото нейните конкуренти. Това е ясен случай на дискриминация и не е допустимо от правилата в ЕС", коментира комисарят по въпросите на конкуренцията Хоакин Алмуния.
Проучването на комисията относно държавната помощ за компанията започна още в началото на 2009 година. Анализът на комисията показват, че MOL се е възползвала от държавните облаги от 2005 година с подписване на споразумение за добив на петрол от полета. MOL е имала договор за експлоатация на тези полета до 2020 година с плащането на минимални такси. В началото на 2008 година в Унгария влиза в сила нов закон за минното дело, който предвижда по-високи такси при добив на природни ресурси. За MOL обаче таксите остават по-ниски заради подписаното през 2005 година споразумение.
Унгарската MOL е една от компаниите, които участват в проекта за изграждане на газопровода „Набуко". Сред останалите акционери са БЕХ ЕАД - България, RWE - Германия, OMV - Австрия, "Боташ" - Турция и "Трансгаз" - Румъния.