Споровете за собствеността в плевенското машиностроително предприятие "Вапцаров холдинг" АД и управлението на компанията за производство на целулоза „Свилоза АД в Свищов са уредени. Това заяви днес на пресконференция Красимир Дачев, председател на Надзорния съвет на плевенското дружество и председател на Съвета на директорите в „Свилоза”. Tова е четвърто споразумение, което се сключва между двамата доскорошни партньори - Красимир Дачев и Бони Бонев. То влиза в сила от 5 март 2009 г. Текстът на споразумението гласи, че двамата са уредили всички проблеми в двете дружества.
„Дачев декларира, че е прехвърлил акциите на „Свилоза” и е продал активите на „Вапцаров холдинг” с цел да се предпази от Бони Бонев, който с действията си е показал, че има намерение да му отнеме собствеността и в двете предприятия, гласи документът. В него още се подчертава, че Бони Бонев, предвид създалата се ситуация, не е имал намерения да отнема собствеността на предприятията. Същият снема всички свои претенции към Дачев. След постигнатото споразумение, двамата изрично подчертават, че нямат никакви претенции един спрямо друг, както и към дружествата и техните представители. Двамата си разделят бизнеса, за Дачев остава свищовското предприятие, а за Бонев – „Вапцаров холдинг”.
След разделението, плевенското дружество е в отлично състояние, независимо от икономичеката криза. През тази година се очаква предприятието да регистрира ръст на производството спрямо 2008 година, поне на този етап това показват поръчките, заяви Дачев.
Относно „Свилоза” Красимир Дачев заяви, че има вероятност предприятието да възобнови дейността си от месец април. Предприятието прекрати през февруари производството заради близо 50% спад на цената на целулозата на международните пазари. Тогава цените на целулозата се сринаха от 550 евро на около 400 долара, а цената на дървесината в страната продължи да се покачва.
„В момента сме напълнили складовете с дървесина. Как да бъдем конкурентни в Европа, когато сме купували дървесина на цена 100 лева за тон, а в Германия се продава за 23 евро, попита
Красимир Дачев.
Свищовският завод замрази и инвестиционнен проект за изграждането на фабрика за производство на хартия. Предвиждаше се през тази година в предприятието да бъдат инвестирани между 230 и 250 млн. евро и то да обслужва Балканския полуостров с годишно производство на около 500 хил. тона хартия от отпадъчни материали.