Ускоряват делата срещу длъжниците

07.07.2022 | 11:15
по статията работи: econ.bg
С промени в Гражданско процесуалния кодекс съдилищата по-бързо ще разглеждат заявленията за издаване на изпълнителен лист срещу длъжници
Ускоряват делата срещу длъжниците
Снимка: под лиценза на creative commons

Ускоряване на делата срещу длъжниците, предвиждат промени в Гражданско процесуалния кодекс (ГПК), които са пуснати за обществено обсъждане от Министерство на правосъдието.

Всички заявления за издаване на заповеди за принудително изпълнение ще се подават до съда онлайн, предвиждат промените. Изключение от това правило е предвидено само за хората, които не са търговци или не са представлявани от адвокат – те ще могат да подават заявления на хартия в съда, пише в. "Труд".

Възможността за онлайн подаване на документи ще улесни работата на колекторските фирми, които събират много вземания в малки размери за просрочени битови сметки или вноски по кредити.

Друга съществена промяна предвижда всички районни съдилища в страната да разглеждат заявленията за издаване на заповед за изпълнение срещу длъжниците. Заявленията ще може да бъдат подавани в произволен районен съд, а след това автоматично случаите ще бъдат разпределяни между съдилищата, така че да бъдат равномерно натоварени в работата си.

В момента съдилищата са натоварени различно и затова отнема различно време издаването на изпълнителен лист срещу длъжник. Според данни на Висшия съдебен съвет (ВСС) през 2020 г. в районните съдилища в областните центрове постъпилите заявления за издаване на изпълнителен лист са общо 105 699, което е 57% от всички граждански дела в тези съдилища. За същата година в районните съдилища извън областните центрове постъпилите заповедни дела са общо 47 153 и съставляват 60% от гражданските дела. Действителната натовареност на съдиите от Софийски районен съд (СРС) е била 66,2 дела за разглеждане месечно на един съдия, в Районен съд – Велико Търново – 32,09 дела, а в Районен съд – Перник – 61,38 дела. Разликите в натовареността на отделните съдилища водят до големи разлики в сроковете за издаване на изпълнителен лист. В малък районен съд заповедите за изпълнение се издават в рамките на законоустановения тридневен срок, в районен съд в областен град – за около седмица, а в София този срок може да е неколкократно по-дълъг.

Изпълнителните листове ще се издават от съда само в електронна форма, предвиждат промените. Гражданите обаче ще могат да подават възражение срещу издадена заповед за изпълнение и в писмена форма, във всеки районен съд.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...