Ваканциите през учебната 2009/10 г.
С един ден по-малко ще почиват учениците през учебната 2010 година. Това заяви министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов. Разликата идва от априлската ваканция, която ще е по-къса с ден в сравнение с миналата година. Предстоящата срочна ваканция ще е от 29 до 31 януари. Това означава, че до 28 този месец всички оценки трябва да бъдат оформени.
Следващите ваканции - а именно великденската и пролетната, ще се обединят в една и учениците ще почиват от 1 до 11 април.
Това важи за учащите от I до XI клас, заяви зам.-министърът на образованието, младежта и науката Милка Коджабашиева. Тя обясни, че за учещите в XII клас ваканцията ще е дори още по-кратка - от 1 до 6 април. Тази мякра се предприема с оглед необходимостта за усвояване на учебното съдържание и предстоящите зрелостни изпити
Държавните зрелостни изпити
За първи път тази година държавните зрелостни изпити ще се провеждат в неучебни дни.
На 14 май е държавният зрелостен изпит по български език и литература. На 17 май е втроият задължителен държавен зрелостен изпит. И след това, вече знаете, се подреждат в следващите дни, за да може да проведем и другите, които са пожелание, обясни Коджабашиева, цитирана от Dariknews.bg.
Реформата в БАН. Промените в два закона са готови
Стартираме новата година с оптимизъм и с притеснение, защото все пак сме в условия на криза. Това заяви по-рано тази сутрин Игнатов, предаде БГНЕС. По думите му реформата в Българската акдемия на науките стартира. Той изрази надежда тя да протече успешно.
Нашият роден консерватизъм е довел до това, че животът ни е много овехтял, коментира Игнатов по отношение на реформата в БАН.
Вече е готов проектозаконът за изменение и допълнение на Закона за научните изследвания, а до края на март ще са готови и другите два законопроекта - за училищното и висшето образование. Министър Игнатов посочи, че те са насочени към европейското развитие на страната, много от решенията са тежки и не е възможно да бъдат приемани с ръкопляскания от всички.
Предучилищната подготовка на 5-годишните. Модулът "Чаша топло мляко"
Около 13-14 хил. деца у нас не ходят на детска градина, макар за 6-годишните тя да е задължителна. Това съобщи по-рано днес Коджабашиева. Тя представи данните от анализа, свързан с предучилищната подготовка на 5-годишните, която трябва да стартира през следващата учебна година. Според тях има възможност тези деца да бъдат обхвани от системата на детските градини, в която в момента са налице 11 хил. свободни места.
Това обаче би могло да създаден затруднения, защото в отделни население места може да има излишък, а в други - недостиг. Въпреки това програмата вероятно ще стартира дори и в София и Варна, където има недостиг на места, от следващата учебна година.
Поради липсата на достатъчен сграден фонд в дадени населени места предучилищната подготовка може да се наложи да се извършва и в сгради на училища, заяви Коджабашиева. Тя уточни, че обучението няма да се заплаща, а таксата, която остава, е единствено за детските градини.
Модулът "Чаша топло мляко и закуска" ще бъде насочен предимно към тези ученици, които ходят на училище заради него. Това са около 6-7 %. Училищата вече ще трябва да правят предварителни заявки, за да ползват модула. Най-вероятно парите по програмата ще бъдат изплатени или в края на месец февруари или в началото на март, стана ясно от думите на главния секретар на МОМН Красимир Вълчев.