Ученическите пособия излизат по-евтино в интернет и малките книжарници

10.09.2014 | 14:00
по статията работи: Екип на Econ.bg
Учебници се предлагат основно от две издателства и по книжните борси
Ученическите пособия излизат по-евтино в интернет и малките книжарници

Идва 15 септември и повечето от родителите вече са се опитали да заделят известна сума пари за подготовката на децата си за училище. Оказа се, че тази година училищните консумативи леко са поевтинели спрямо миналата година. Проверка на Econ.bg в няколко книжарници в страната показа, че цените на химикалките, моливите, блокчетата за рисуване, боичките и повечето основни помагала се продават малко по-изгодно в сравнение с миналата година.

В момента излиза по-изгодно да си купиш продуктите от кварталната книжарница, отколкото в някоя голяма търговска верига. Там например можеш да намериш малки тетрадки по 40 до 60 листа на по 30-50 стотинки едната. Големите размери също падат под левче. По-дебелите тетрадки от по 80 листа, например, се продават за по 70-80 стотинки.

Най-евтините химикалки вървят по 30 стотинки едната. Несесери могат да се намерят за по-малко от 4 лв., а комплект цветни моливи от 12 цвята вървят на същата цена. Пакет флумастери 18 цвята се търгува по 3 лв., а акварелните бои са с лев по-евтини.

В същото време консумативите по моловете и големите хипермаркети излизат значително по-скъпо. Там най-евтините тетрадки не падат под 60 стотинки, а тези с лъскави корици вървят по 2-3 лв. Луксозните тефтери с твърди корици и повече листа пък не падат под 4 лв.

Химикалките в големите вериги обикновено се продават в комплект от по няколко цвята. Те вървят на цени между лев и няколко лева. Тетрадките там не падат под лев и нещо, а по-луксозните надхвърлят 2-3 лв. Въпреки това в хипермаркетите правят промоции и комплектът ученически консумативи може да ви излезе значително по-евтино. От друга страна собствениците на книжарници подчертават, че те имат и едно друго предимство.

„В книжарницата има по-голямо разнообразие от консумативи в сравнение с който и да е хипермаркет“, обясни пред econ.bg Петя Костадинова, управител на няколко книжарници в София, Пловдив и Велинград. По думите й тази година търговци са успели да договорят сравнително добри цени с доставчиците на консумативи.

„Именно това ми позволява да направя за клиентите ми и отстъпка, ако закупят в пакет всичко необходимо за ученика“, обяснява Костадинова. Според нея през последните няколко години няма съществено увеличение и като цяло цените на консумативите се запазват.

Повечето хора обаче изчакват да мине 15 септември, за да могат да разберат какви стоки са необходими за децата им и чак тогава тръгват да обикалят специализираните магазини.

Проверка в друга столична книжарница показа също, че цените са останали на нивата от миналата година. „Единственото повишение на стоките може да дойде от стоковата борса, които всяка година увеличават по малко стойността на продуктите“, обясни и управителят на книжарницата Атанаска Тодорова.

По думите й малките специализирани магазини все по-трудно се борят с големите вериги, защото там предлагат по-разнообразни промоции. Като цяло магазините по моловете успяват да подбият цените и там понякога излиза по-евтино да си пазаруваш. „Въпреки това малките книжарници продължават да задържат цените, за да не загубят клиентите си“, сподели още Тодорова.

Онлайн търговията като алтернатива

Оказва се, че поради ограниченото си свободно време все повече родители избират да напазаруват необходимите неща за първия учебен ден на детето си, докато сърфират в интернет. През последните години са се навъдили сериозен брой сайтове, които предлагат всичко необходимо, а често и в тях можете да намерите по-изгодни оферти от където и да е другаде.

Тетрадките по онлайн магазините вървят в комплект по минимум пет. Така най-евтиният пакет от 10 броя малки тетрадки по 24 листа излиза малко над 6 лв. Десет броя тетрадки по 60 листа пък вървят по 14-15 лв. По-изгодно е обаче да си купите по-голям пакет. Така 20 тетрадки са на цена от 17 лв. Комплектът луксозни тефтери с твърди корици вече може да надхвърли и 25 лв.

Химикалките също вървят в пакет, като колкото повече бройки са, толкова по-изгодно излизат те. Въпреки това стойността им е малко по-висока, отколкото в книжарниците. 50 броя се търгуват за 27 лв., а 10 може да струват над 10 лв.

В интернет магазините разнообразието от чанти и несесери е голямо. Разликата в техните цени е впечатляваща, като несесерите тръгват от 9 и достигат до 70 лв. При раниците нещата стоят по същия начин. Чанти онлайн могат да се купят и по 15, и по 50 лв. На баснословна цена излизат ученическите куфарчета на колелца, които не падат под 70 лв.

Най-добрите оферти в онлайн пространството са тези за готови ученически комплекти. Те се продават между 25 и 50 лв., като в тях влизат комплект моливи, пастели, флумастери, акварелни бои, чашка за четки, пластелин, сухо лепило, четири броя тетрадки, блокче за рисуване и химикалки. В по-скъпите пакети има още 10 броя тетрадки, луксозен скицник, ножица, пет броя химикалки, папки, пластмасова чанта за документи и други.

В книжарниците вече няма учебници

Все по-малко книжарници предлагат за продажба учебници, обясниха управителите. Причината е, че държавата осигурява безплатни такива за децата от 1-ви до 4-ти клас през последните няколко години, като изключение има единствено при учебниците по чужди езици.

Те обаче също не се продават в книжарниците. По-често може да се намерят учебници и помагала за учениците от средните класове там. Повечето от родителите обаче предпочитат да отидат на книжните борси и да си закупят оттам нужните читанки и пособия.

Все по-често се купуват и учебници втора ръка, които също се намират по тези борси. Така в един момент за книжарниците излиза безсмислено да продават учебници, за които не се знае дали ще има купувачи. Отделно и маржовете за продажбата им не са големи, което всъщност не оставя и място за печалба на книжарниците.

Сладко е да правиш бизнес с държавата

В момента в страната ни има две издателства, които доставят повечето от учебниците. Това са „Просвета“ и „Анубис“. Те директно определят цените на учебниците, които през последните години постепенно поскъпват. Това обясни пред econ.bg Константин Йорданов, директор в издателство „Сиела“. По думите му учебниците от до 4-ти клас са поскъпнали рязко след като държавата започна да ги купува преди пет години. Още от тогава основно двете просветни компани продават учебниците за децата. Наблюденията на Йорданов са, че през последните години полека-лека се увеличава цената на учебниците.

Най-големият е бил скокът, когато бе въведена ДДС ставката за тях, припомни той. Въпреки това и в момента бизнеса с държавата по отношение на учебниците е много сладък и доходоносен.

Никоя голяма верига книжарници в момента не предлага учебници. Причината е, че издателствата ги предоставят на учениците и родителите на борсите и все по-рядко хората ги търсят в книжарниците. От този бизнес на практика сме се отказали както ние, така и „Буктрейдинг“ и „Хеликон“, категоричен бе Йорданов.

Демографски срив и намаляващ пазар

В същото време и кампанията за покупка на учебници се е свила сериозно през последните години. Ако преди време продажбата на учебниците и консумативите започваше от 20-ти август и продължаваше по един месец сега търсенето е само в периода 15-23 септември.

В същото време на пазара на учебни помагала се включиха много нови играчи, включително и търговските вериги за храни. Това дава голям избор на потребителя откъде да купува необходимите за детето му стоки, но и в същото време увеличава конкуренцията сред търговците.

Не на последно място е и фактът, че децата през последните години все повече и повече намаляват, което води и до спад в търсенето на пособия за тях покрай началото на учебната година. Така в един момент се оказва, че конкуренцията при ученическите пособия се е увеличила сериозно, докато пазарът за тях продължава да се свива, обясни Йорданов.

Как го правят (първия учебен ден) американците?

Ако у нас много родители се притесняват как да набавят всички учебници и ученически консумативи, без да теглят заеми, то в Америка майките и татковците се чудят с какво да поглезят децата си за първия учебен ден. Все по-често като подарък за новата учебна година малчуганите в САЩ получават айфони, например, съобщава „СиЕнЕн“. Прогнозите са, че семействата там ще инвестират общо 27 млрд. долара за 55 млн. ученици.

Във Великобритания пък се очаква родителите да похарчат около 4 млрд. долара за 8 млн. деца. Средно там се хвърлят по 142 долара за дрехи и 86 долара за обувки. Най-много пари обаче отиват за покупката на електроника.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...