Учителите в България и Румъния са най-зле платени в ЕС, сочи проучване, публикувано Европейската комисия. Изследването е обхванало учителите от първите до последните класове в средното образование в 27-те страни в ЕС, както и в Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Турция, пише БТА.
Най-добре платените учители работят в Люксембург, Дания и Австрия.
Общо в ЕС работят шест милиона учители, се отбелязва в доклада. Почти във всички страни от съюза ръстът на началната заплата за нови учители е под равнището на увеличаването на националния БВП на глава от населението, показват данните. Изследването е установило, че в рамките на трудовия си стаж си учителите в Европа не могат да разчитат, че заплатите им преди пенсия ще достигнат двойния размер на получаваното възнаграждение при първоначалното им назначаване на работа.
Единствено в Германия, Испания и Португалия учителите получават начална заплата, която нараства по-бързо от националния БВП. Само в Кипър, Румъния и Португалия е възможно учителската заплата да достигне двоен размер преди пенсионирането на преподавателите спрямо възнаграждението, с което те са били първоначално назначени. До достигането на максимална заплата учителите в Европа трябва да работят поне 20 години.
Докладът отбелязва, че България е една от малкото страни в ЕС, където възнаграждението на преподавателите е нараснало в резултат на предприетите реформи.
Днес (5 октомври) се отбелязва Международният ден на учителя. През 1966 г. на този ден е приет документ, който се отнася до статута на учителя, след това през 1994 г. Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО) го обявява за Международен ден на учителя.
Професионалният празник на учителя се отбелязва в над 100 държави от цял свят.