Регионална мрежа за сътрудничество в Югозападния регион бе учредена в София. Целта ѝ ще е предотвратяването на проявите на неформалната икономика. В дискусия, провела се по повод създаването на мрежата, та взеха участие работодатели и представители на най-различни институции от района.
Мероприятието е част от програмата на проект „Повишаване на обществената нетърпимост към неформалната икономика при трудовоправните и осигурителните отношения и превантивни действия за ограничаването ѝ“. Той се изпълнява от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и се финансира от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ (ОПРЧР).
Дискусията определи две насоки на сивата икономика. Те са обусловени от вече остарелите текстове в законодателството, неглижиращи големината на фирмите, както и от текущите обществени и политически условия.
Като добър пример за тематиката на събитието бе посочена досегашната работа на Националния съюз на градинарите. Той се сблъсква с ограничение при наемането на здрави хора, които в момента се водят безработни, като по този начин се стимулира развитието на прояви на сива икономика.
Водещият дискусията Иван Нейков изтъкна, че България използва само 2 от общо 15 познати в страните от ЕС начини за изплащане на наемния труд. Бившият социален министър допълни, че бизнесът продължава да свива работни места и да поддържа замразените доходи на служителите. По мнението му последните осем години са период на непрекъснато намаляване на осигуровките с цел подкрепа за бизнеса. Това обаче е довело до огромен дефицит в Националния осигурителен институт (НОИ) и огромна безработица, вместо разкриване на работни места.
В дискусията представител на Националната агенция по приходите (НАП) представи пътища за излизане на „светло” на обороти и данъчни резултати, които дават оптимистични очаквания.