"Проблемите с кризата изтласкаха на заден план проблемите и бизнес идеите на младите хора в България. Държавата не отделя достатъчно внимание на проектите, които студентите предлагат", заявиха днес от младежката телевизия "Алма Матер", които заедно с 28 младежки организации инициират създаването на нова структура с името "Златен младежки фонд". Целта е на едно място да се съберат експерти и финансов ресурс и по-този начин по-лесно да се реализират младежките проекти. Ще се подпомага бизнес-стартът и кариерното развитие на младите предприемчиви хора у нас.
Средствата на новоучредения фонд ще се набират от частни фондации и сдружения, както и от Структурните фондове на Европейския съюз (ЕС), заяви за Econ.bg ръководителят на студентската телевизия Светлана Божилова.
Замисълът е всички евросубсидии в отделните министерства, предназначени за финансиране на младежки проекти, да бъдат акумулирани на едно място във фонда, поясни още тя.
"На този етап имаме нужда от подкрепата на държавата за по-бързото регистриране на фонда. Едва след това ще можем да кажем за конкретните суми, с които ще се финансират проектите, уточни Божилова.
От телевизията изнесоха данни за броя на завършващите в чужбина студенти и решили да продължат кариерата си у нас. Според данни на националната статистика зад граница учат 100 000 българи, а в България - 270 000. По информация на образователното министерство годишно в страната ни се връщат по 1000 души.
Всеки от нас, който е токущо завършил и има идея, се нуждае от обединително звено между държава, експерти и бизнес. Нуждаем се от съвет как да направим проекта си, как да получим финансиране. И най-важното - разчитаме на фонда да ни спести тежката държавна бюрокрация за реализирането на идеите ни", заявиха студентите.
На днешната среща стана още ясно, че страната ни е единствената в ЕС, която няма собствен младежки телевизионен канал, от който да се чува гласа на младите хора.
"Не само, че нямаме, а телевизиите не ни дават шанс да изразим позицията си. Приоритет се дава на престъпността и черните хроники, а нашите проблеми много често не попадат в ефир", оплакаха се студентите.
Има много проекти и предавания, които просто не влизат във фокуса на телевизиите. Такъв е случаят с младежкото предаване "Ателие", което ще бъде излъчено по британската телевизия BBC и френската "Арте", а същевременно е неоценено от Българската национална телевизия, споделиха авторите на предаването от студентската телевизия. Все още не е ясна и съдбата на предаването "Ку-ку: Презареждане", чийто договор с обществената ни телевизия изтича през октомври.
Коментара на главния редактор на "Ку-ку: Презареждане" Ангел Иванов за Econ.bg може да чуете в прикрепения аудио файл след статията.