Все по-голяма става вероятността "Горубсо-Мадан" да последва съдбата на "Кремиковци" и да обяви фалит.
Компанията "Интертръст", която държи концесията на рудник "Петровица" до 2013 г., рудник "Крушев дол" до 2034 г. и фабриката за флотация на руда, по документи дължи на държавата над 10 млн. лв. По ирония на съдбата зад маданското дружество стои човекът, купил за един лев "Кремиковци" и повлякъл го след това към фалита - Валентин Захариев.
"Няма добивно дружество в света, което да губи в момента. Отрасълът отдавна е излязъл от кризата, тъй като цените на металите са високи и търсенето е голямо", твърдят в Мадан. Двата рудника и фабриката са осигурили 2,2 млн. лв. приходи на компанията за миналия месец, а в Мадан са върнати за заплати и консумативи едва 800 000 лв. Това става ясно от информацията на електронното издание на в. "24 часа".
Освен "Горубсо", "Интертръст" притежава ОЦК в Кърджали, "Интерпайп" в София, "Финтексмаш" в Пловдив, завод за сандвич-панели в Лесковац - Сърбия, металургичен комбинат в Ниш и леярен завод от системата на бившата автомобилна компания "Застава", както и транспортна и охранителна фирма в България. Всички те теглят от приходите на “Горубсо” за издръжката си и за покриване на банковите заеми на компанията. В Сърбия контролът след приватизация е много строг и при публични дългове фалитът е задължителен. Затова е възможно приходи от български дружества да са прехвърляни в западната ни съседка.
Миньорите коментирарат още, че предприятието им е по пътя на фалита и заради скъпите материали, доставяни от фирми на Захариев. Преди месеци ролки за вагонетките, които струват средно по около 200 лв. бройката, са заприходени по около 700 лева. Същата схема се прилага дори с всеки внесен болт или гайка. Маданското дружество дори не оперира със собствена банкова сметка, всички плащания са централизирани.
Междувременно министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков пристигна в града за среща с протестиращите миньори и представители на концесионера на "Горубсо-Мадан". Обсъждат се проблемът с неплатените от месеци заплати и исканията на протестиращите миньори. На срещата не присъства собственикът на дружеството Валентин Захариев, информира БТА.
Работниците настояват за прекратяване на концесията заради неизплатени заплати и източване на дружеството. Към тяхното желание се присъедини и министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов, който се срещна с миньорите в сряда. Той обясни, че ще поиска мярката да бъде предприета, ако концесионерът Валентин Захариев не изпълнява задълженията си.
Вчера в ефира на TV7 социалният министър коментира: "Всяко нещо има край. Това казах на работниците и те са доволни, че държавата ще продължи да се намесва. Затворени са двата рудника, защото условията на труд са безобразни. Ще останат така докато не се подобрят условията и не почнат да плащат". Младенов допълни, че има чувството, че хората се използват като роби и са казали, че при Валентин Захариев няма да се върнат.
Пенчо Токмакчиев, лидер на Федерацията на миньорите към КНСБ, обясни в интервю за "Хоризонт": "Не може миньорите да нямат работно облекло. Не може миньорите да се хранят всеки ден с леща и фасул. Има браншо-колективен договор, в който е казано, че на всеки един миньор трябва да се дават по 5 лв. Имаме железни аргументи, за да можем да искаме отнемането на концесията".