Фалшиви стоки за 3-4 млрд. евро са хванати в ЕС през 2023 г.

14.11.2024 | 19:20
по статията работи: econ.bg
Това представлява повишение от 77% от от гледна точка на броя (86 млн. единици стоки през 2022 г.) и от 68% по стойност в сравнение с 22%. България е в топ 10 на страните, заловили фалшиви стоки, от гледна точка на обема
Фалшиви стоки за 3-4 млрд. евро са хванати в ЕС през 2023 г.
Снимка: под лиценза на creative commons

Над 152 млн. фалшиви стоки на обща стойност около 3,4 млрд. евро са били задържани в Европейския съюз (ЕС) през 2023 г., съобщава Европейската комисия (ЕК) и Службата на ЕС за интелектуална собственост в общ доклад по прилагането на правата върху интелектуалната собственост.

Това представлява повишение от 77% от от гледна точка на броя (86 млн. единици стоки през 2022 г.) и от 68% по стойност в сравнение с 22%.

Това значително увеличение през 2023 г. както по брой, така и по стойност се дължи на резкия ръст на случаите на задържане на вътрешния пазар, продължавайки тенденцията от предишните години.

Почти 98% от общия обем на хванати стоки и над 94% от общата им стойност през 2023 г. са били докладвани от 10 държави членки, като 74% от всички задържания се дължат на Италия. Тя бива следвана от Франция, Румъния, Испания, Нидерландия, България, Германия, Унгария, Белгия и Гърция, които заедно формират 23% от всички хванати фалшиви стоки.

Подобна тенденция се наблюдава и при общата стойност на всички задържани стоки изобщо. Италия отново е лидер с 58% от стойността, следвана от Франция, Испания, Германия, Унгария, Нидерландия, Гърция, Белгия, Малта и Португалия, формиращи над 36%.

Топ 5 на продуктовите категории по отношение на броя на задържаните фалшиви стоки през 2023 г. са „Игри“ (на първо място за втора поредна година), следвана от „Играчки“ и „Записани CD/DVD дискове“. На четвърто и пето място са „Опаковъчни материали“ и „Етикети, табелки и стикери“, което показва нарастващ риск на местно производство на фалшиви стоки чрез сглобяване на небрандирани стоки с етикети и опаковки вътре в ЕС, за да се избегне задържането им на границата на съюза.

Що се отнася до първите три страни на произход по отношение на обема на внасяните фалшиви стоки през 2023 г., на първо място е Китай с над 56% от продуктите, следван от Хонконг с почти 9% и Турция с над 8%.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...