Фандъкова: Качеството на образованието трябва да се повиши

10.09.2009 | 13:03
по статията работи:
Финансирането на науката от страна на бизнеса е далеч от желаното, заяви образователният министър
Фандъкова: Качеството на образованието трябва да се повиши

Има много какво да се прави по отношение на повишаване качеството на образованието. Това каза ресорният министър Йорданка Фандъкова на семинар на научните изследвания, предаде Агенция "Фокус". Тя посочи, че това се отнася както за средното, така и за висшето образование. 

Министърът изрази надежда, че ще има висока степен на съгласие за необходимите законодателни промени. Всеки участник в процеса трябва да свърши своята работа. Задача на държавата е нормативната среда и създаване на механизмите на координация и взаимодействие, каза Фандъкова. Тя добави, че защитата на сферата на образованието се изразява в липсата на съкращаване на разходите, каквито правят останалите ведомства с 15% за втората половина на годината. Има желание и за защита на науката в условията на криза, но очакванията трябва да са реалистични. Изпуснали сме момента България да има своя програма за наука. Далеч от желаното е финансирането на науката от страна на бизнеса, коментира образователният министър.

Според проф. Йохан Льон от университета Щайнбайс, Берлин компаниите, които финансират науката, може да получават данъчни облекчения и даде за пример Германия, в която това е така. Представителят на Световната банка у нас Флориан Фихтл каза, че бизнесът трябва да финансира науката и научните изследвания, само ако е доволен от крайните резултати. Световната банка създаде фонд, с който да подпомага фирми, имащи желание да финансират наука и образование, каза представителят на Румъния в дискусията Флорин Йонеско.

Фирмите у нас, които създават конкурентен продукт, нямат големи финансови възможности, според академик Никола Съботинов, председател на БАН. Те търсят сигурност, рискуват трудно и това е сред причините в голямата си част да не проявяват сериозни инициативи в сферата на иновациите. От друга страна - предлаганият научен продукт не винаги може да бъде представен с всичките си качества в лабораторни условия. Всички искат да видят параметрите на действащото изделие и че наистина ще спечелят, че рискът е минимален, обясни Съботинов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...