Федералният резерв на САЩ предприе още една агресивна стимулираща програма. Институцията обяви, че ще влива по 40 млрд. долара в американската икономика всеки месец докато не се види устойчива положителна промяна в пазара на труда.
Централната банка на Съединените щати обяви третото по ред голямо изкупуване на активи от 2008 г. насам. Разликата в момента е, че от Федералния резерв не уточнява горна граница на количеството, което ще изкупуват по време на програмата, пише „Блумбърг“. Освен това институцията ще придобива само обезпечени с ипотеки облигации, с което може да се помогне за съживяване на жилищния сектор в страната.
Програмата ще продължи докато нивото на безработица падне от 8,1% през август на 7%.
Решението на Федералния резерв да обвърже спорното изкупуване на финансовите инструменти със състоянието на икономиката е безпрецедентна стъпка. Тя подчертава голямото увеличаване на усилията да се намали нивото на американската безработица, коментира „Ройтерс“.
Обявяването на решението на централната банкова институция се отрази положително на пазарите. Същевременно златото стигна най-високата си цена от шест месеца насам на фона на подготовката за по-бърз темп на инфлация от страната на инвеститорите.
Председателят на Федералния резерв Бен Бернанке „ще се бори и бори докато не види истинско подобряване на икономиката“, казва икономистът от Bank of America Етан Харис. „Той (Бернанке - бел.ред.) няма да позволи на кризата да го спре. Той вярва, че количественото подпомагане може да помогне на икономиката и Федералният резерв може да попречи на инфлацията, затова Бернарке ще продължи (тази политика) докато не види истински обрат в икономиката“, допълва Харис.
Същевременно според представител на Републиканската партия решението на Федералния резерв е предприето, за да се помогне на настоящия президент Барак Обама да спечели изборите през ноември тази година. Бернанке отрече да взима страна, като заяви, че мерките са избрани на базата на икономическото положение и пазара на труда в страната.