Фериботната линия Варна-Кавказ набира скорост

25.11.2010 | 12:47
по статията работи:
Обемът на превозените товари между България и Русия се е увеличил с 332% в сравнение с миналата година
Фериботната линия Варна-Кавказ набира скорост

Обемът на превозените товари между България и Русия по фериботната връзка Варна - Кавказ през 2010 г. се е увеличил с 332% в сравнение с миналата година. Тези данни бяха представени на проведеното на 16 и 17 ноември първо учредително заседание на Съвета за съвместна експлоатация на железопътно-фериботната връзка между пристанищата Варна и Кавказ. Съветът беше създаден в съответствие със сключената Спогодба между Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията на РБългария и Руската федерация, припомня пресцентърът на БДЖ.

В Съвета участват по един представител от администрациите на фериботния комплекс във Варна и морското пристанище в Кавказ, както и от железопътните и морските превозвачи, които участват в осъществяването на пряката международна железопътно-фериботна връзка.

Железопътният превозвач на територията на нашата страна, който осигурява транспортирането на вагоните между фериботния комплекс във Варна и съответната дестинация на клиента, е „БДЖ - Товарни превози" ЕООД. От страна на железопътните превозвачи на срещата присъстваха г-н Георги Друмев, управител на „БДЖ - Товарни превози" ЕООД, както и г-н Валерий Юсупов, първи заместник-началник на Северо-Кавказката железопътна линия - филиал на ОАО „РЖД".

Представителите на двете страни изразиха своето задоволство от постигнатия ръст на превозите през 2010 г., както и готовността си да продължат да работят и през следващата година в посока повишаване на обема превозени товари между България и Русия.

Към настоящия момент по фериботната връзка Варна - Кавказ се превозват товари един път седмично. Транспортират се предимно природен газ, минерални торове, фасул и др.

Фериботната линия Варна - Кавказ бе официално открита на 3 март 2009 г. Това е първата пряка транспортна линия между България и Русия. Фериботната връзка улеснява стокообмена между България, Русия и средноазиатските републики и дава възможност за привличане на повече товари към железопътния транспорт.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 21.02   1613 г. – Михаил Романов е избран за цар на Русия. 1719 г. – Улрика Елеонора се възкача на престола на Швеция и премахва абсолютната монархия в тази...