В България всяка седмица се унищожават от 500 до 1000 овце, поради липса на финансови средства за отглеждането им. Това е минималната цифра, която може да се назове. Това заяви Димитър Вършилов - овцевъд от с.Брестник, Пловдивско, на срещата в Народното събрание между земеделски производители и депутати от "Коалиция за България" (КБ), предаде БГНЕС.
Трябват ни свежи пари, нас кредити не ни топлят, а именно тях нямаме, подчерта той.
Тази година овцевъдите не са получили почти никакви средства и настояват да им се помогне, да получат оземляване с площи около стопанствата си. Вършилов заяви, че подобно на практиката в западните страни, българските фермери трябва да получат помощ, с която да започнат да произвеждат краен продукт- сирене, кашкавал, тъй като в момента прекупвачите им "режат главите".
"Трудно ще оцелеем", е тъжната констатация на фермера.
Изключително тежко е положението и на зеленчукопроизводителите. Има одобрен и подписан проект от европейските фондове, но банките не проявяват разбиране, за да ги финансират, заяви Петър Николов - председател на Националния съюз на земеделските кооперации в България. Той се оплака от административната мудност, която цари около програмите за селските райони.
В отговор на тези проблеми председателят на КБ Сергей Станишев заяви, че селскостопанският сектор е един от най-трудните в страната, който е бил ощетен още от реформите през 90-те години. Той формулира две основни цели: Първо, да се получат час по-скоро европейските субсидии и националните доплащания; второ, активен диалог с Министерството на земеделието. Станишев каза, че има уверенията на министъра на финансите, че парите от националните доплащания са предвидени в Бюджет 2010.
От ПГ на КБ призоваха земеделските производители да помислят и да предприемат стъпки към сдружаване и коопериране, за да се създадат печеливши предприятия за земеделска продукция, които да излизат на пазара с една търговски марка. Според тях спасяването поединично не е изход от кризата. Те обещаха да бъдат активни и да правят законодателни предложения, но с уговорката, че не всички идеи на опозицията ще бъдат посрещани с разбиране.
Народният представител Спас Панчев заяви на срещата, че няма да е зле да се помисли отсега за създаване на Национален браншови съюз на заетите в селското стопанство, за да се преодолее видимата разпокъсаност в действията на съществуващите организации в сектора.