Фермерите, граждани на Европейския съюз (ЕС), не могат да очакват незабавно изплащане на обещаните от Брюксел компенсации заради наложеното от Москва ембарго върху вноса. Тепърва Европейската комисия (ЕК) ще изготвя анализ на обхвата на руските ограничения и на потенциалният резултат от тях. Заедно с това ще бъде направена оценка на евентуалните алтернативни пазари за европейските стоки, информира БНР.
По думите на говорителят на Еврокомисията по въпросите на селското стопанство Роджър Уайт въпросът за компенсациите на производителите ще се обсъжда в четвъртък на експертно ниво в представители на държавите-членки. Той подчертава, че до тогава трябва да има по-ясна информация за настоящата ситуация.
„Все още смятаме, че е твърде рано да обсъждаме конкретни суми. Няма да пристъпваме към незабавни мерки – имаме налице нужните механизми, можем да подкрепим фермерите, ако има проблеми, но първо трябва да направим анализ на потенциалния ефект“, коментира Уайт.
Той припомни още, че с влизането в сила на новите правила за селскостопанската политика ЕК има повече правомощия и възможност за подпомагане на европейските производители при пазарни кризи.
Припомняме, че на 7 август Русия забрани импорта на някои продукти, суровини и храни от страни, наложили санкции срещу държавата – САЩ, Евросъюза, Канада, Австралия, Норвегия. Става дума за месо, млечни продукти, зеленчуци, кореноплодни, плодове, ядки, риба, морски дарове и колбаси.
Според експерти България може да загуби 53,4 млн. евро заради наложените от Москва санкции. На толкова се равнява и износът на стопански и хранителни стоки от страната ни за тази държава.