Фидосова: Трябва да се гарантира демократичността на изборния процес

05.11.2010 | 09:36
по статията работи:
С промените в кодекса се удължава срокът на уседналостта
Фидосова: Трябва да се гарантира демократичността на изборния процес

Спазихме нашия ангажимент и една година преди изборите внесохме проект за Изборния кодекс и успяхме да постигнем консенсус с другите парламентарни групи. Това коментира в ефира на БНТ съпредседателят на ПГ на ГЕРБ и председател на правната комисия в НС Искра Фидосова за промените в Изборния кодекс.

Според нея всичко зависи от гражданите кой ще ги управлява, но трябва да има ясно записани правила, които да гарантират демократичността и справедливостта на изборния процес. Има няколко важни теми под вид на предложения в този Изборен кодекс, като първата е уседналостта. Досега изискването беше лицето да е живяло през последните 10 месеца, в което иска да гласува, а сега става 12 месеца. Но досега се изискваше постоянен или настоящ адрес, а сега лицето трябва да има и двете, т.е., възстановява се връзката на лицето с местната уседналост и да е свързано с местната община, коментира Фидосова, цитирана от БГНЕС.

От своя страна депутатът от "Коалиция за България" Димчо Михалевски коментира, че Изборният кодекс е може би най-важният закон, защото това е закон, който избира властта. Той добави, че са положени усилия за постигане на максимален консенсус, както и усилия срещу криминализирането и продаването на гласове, забраната на юридически лица да финансират изборите.

Въпреки това от "Коалиция за България" се надяват, че ще бъдат коригирани пропуските като достъпа и регистрацията на партията, където не е постигнат консенсус. Фидосова го опроверга, че в момента се регистрират и коалициите, и партиите, и влизат за участие в изборите партии фантоми. За да няма една партия национална конференция десет години поне значи има нещо съмнително, смята тя.

От ГЕРБ предлагат първо да се регистрират партиите и след това в кратък срок трябва да представят споразумението за регистрация на коалициите.

От "Коалиция за България" пък са притеснени, че застъпниците на партиите не могат да гласуват и така се отнема правото на тези застъпници да гласуват в съответната секция. Фидосова отрече, че това е така, защото когато една партия изпрати свой застъпник, се предполага, че той е от същото населено място, а не да се пращат застъпници от София във Варна или Кърджали. Тя припомни, че на предишните избори е имало големи злоупотреби за удостоверенията на гласуване на друго място, като голям брой българи са гласували няколко пъти.

ГЕРБ не спази предизборното си обещание да въведе мажоритарен елемент във вота за Народно събрание, който да позволи на избирателите да гласуват за конкретни личности, а не за любимците на партийните централи. Това стана ясно вчера, след като проектът за изборен кодекс бе внесен в деловодството на парламента, пише в днешния си брой вестник "Сега".

Формално в кодекса е предвидена възможност за пренареждане на листата чрез отбелязване на предпочитаната личност, но прагът, над който разместването ще става възможно, е непреодолимо висок - 20%. Това означава, че един кандидат за депутат трябва да е посочен от 1/5 от гласувалите за неговата политическа сила, за да се изстреля в челото на листата. Високият праг обезсмисля цялата идея за мажоритарен елемент, тъй като по мнението на експерти над 5% преференциалният вот не сработва.

Вчера Фидосова представи решението като мярка срещу купуването на гласове. Тя обясни, че при парламентарните избори листите са регионални и ако прагът е нисък, в по-малките региони ще са достатъчни много малко гласове, за да настъпят размествания в листата. Още преди изборите, а и след това от ГЕРБ уверяваха, че в кодекса ще бъде заложен нисък праг на преференциите във вота за НС.

За евроизборите, на които листата е национална, прагът за преференции ще бъде 10%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...