Въпросът за чистотата на българския език непрекъснато трябва да бъде поставян. Това каза пред Агенция "Фокус" доц. д-р на филологичните науки Лиляна Тодорова по повод представянето на том 7 на Български етимологичен речник. Тя добави: Това не е въпрос, който трябва да бъде изоставен. Напротив непрекъснато трябва да бъде поставян. Тази борба трябва да се води много упорито, защото действително езикът ни вече се затлачва с думи паразитизми.
В последната година и половина в устата на почти всеки един българин, и в устата на медиите, се налага думата "случва се". Тя замества и "състоя се", и редица други форми. Вече всяка втора дума е "случи се" - това се случи, това се случи, това се случи... Обърнете внимание и ще забележите това нещо. По-рано такива думи бяха "така", "нали", обясни експертът.
Понякога пък медиите правят т.нар. народни етимологии, т.е. обясняват думите, както народът ги обяснява, а не по научния начин.
В езика на медиите (не на всички журналисти, защото има такива, които пишат много хубаво, но има и журналисти, които нямат хубав български език) в старанието си да потърсят по-оригинален език, използват жаргон и много фрази, които не са препоръчвани за използване, каза доц. Тодорова.
Речникът ще бъде представен от 17.30 ч. в ЦУ на БАН заседателна зала 207, ул. "15 ноември" № 1.