В Софийския университет (СУ) "Св."Климент Охридски" се проведе церемония, на която студентите от специалност Българска филология отличиха водещи у нас журналисти за коректно отношение към нормите на българския книжовен език. Церемонията се проведе за четвърта поредна година. Кампанията за чистота на езика в българските медии се ръководи от главен асистент Владислав Миланов, д-р Надежда Михайлова и проф. Василка Радева от Катедра "Български език" в СУ.
"Тази година е много специална за нас. Причината е, че студентите, с които е започната инициативата, са на прага на своето дипломиране, а те символично официално "предават щафетата" на първокурсниците", каза д-р Михайлова.
Направените социологически проучвания показват, че българите вярват повече на журналистите, отколкото на политиците. Данните от изследването дават основание да се обобщи, че журналистиката е първата сила в България, подчерта гл. асистент Владислав Миланов.
По време на срещата ректорът на СУ проф. Иван Илчев изрази задоволството си от поетата инициатива и заяви, че ще продължи да оказва подкрепа на предприетото от предишния ректор проф. Боян Биолчев начинание.
Отличените журналисти бяха наградени със специално изработени статуетки, правописен и правоговорен речник и книги. В запечатан плик всеки от тях получи списък с отклоненията от книжовно-езиковата норма, към които има склонност.
Самите правоговорни отклонения от книжовните норми в българския език са били констатирани на базата на продължителни наблюдения в работата на отделните журналисти. Изследващите се ръководят от регламентирани в езика правоговорни норми. Например, те следят за това дали журналистът в своя изказ употребява "мисо" вместо "месо", дали използва т.нар. "мекави форми" - "пишеме", "четеме"; отчита се яснотата в изказа и пр.
Студентите маркират отклоненията и по този начин определят доколко изследваният обект се придържа към нормите на езика.
Новост тази година е, че за първи път се отличават телевизионни екипи и цели медийни концепции, поясни д-р Михайлова. Първият награден новинарски екип беше този на телевизия "Европа".
Честта да чуят имената си и да вдигнат езиковите "Оскари" имаха още:
- Венелин Петков, bTV – за висока езикова култура и показаното уважение към българския език и неговите носители;
- Гена Трайкова, bTV - за създаване на добра атмосфера при представяне на новините;
- Явор Дачков, ТВ 7 – за концептуално отношение към актуалните проблеми;
- Георги Любенов, ТВ 2 - за намиране на сполучлива метафоричност и образност на изказа;
- Спортна редакция на БНТ - за умение да намери правилното съотношение между личните пристрастия, демонстрирани в коментарите на живо, и езиковите послания към зрителите;
- Снежанка Димитрова, Нова телевизия - за активна ангажираност към изучаването на българския език, за започната и завършена кампания против отпадането на държавната норма в българския книжовен език;
- Радина Червенкова, БНТ – за стремеж в ефир да употребява правилно книжовните норми в езика, за телевизионен чар и присъствие на екрана.
На церемонията присъства и доайенът на
българската журналистика – Никола Филипов (на снимката вляво) - човекът, който години наред е бил пример за медийно поведение. Чичко Филипов, както го наричат, не скри вълнението си от срещата с
гилдията и поздрави всички по повод предстоящия празник на славянската писменост и култура – 24 май. Изказването на Никола Филипов може да чуете тук.
"Много Ви моля, недейте да забравяте думите на Паисий Хилендарски ("О, неразумний юроде, поради что се срамиш да се наречеш болгарин"). Работете винаги, като имате предвид тези думи", апелира журналистът и допълни: "А дали ще се намери някой тук да ми обясни какво значи "пърформънс?!".
След церемонията специално за Econ.bg Никола Филипов сподели, че според него в момента ефирът е препълнен с радиостанции и телевизии. Той препоръча всички те да заприличат на националните телевизии
по начин на представяне и спазване на книжовните норми в езика.