Предложените законодателни промени в областта на банковия сектор, които бяха обсъдени в рамките на временната бюджетна комисия, ще дадат възможност за спасяване на Корпоративна търговска банка (КТБ). Около това мнение се обединиха родни финансисти, след като стане ясно, че за Българската народна банка (БНБ) може да отпадне задължението да отнеме лиценза на банка с отрицателен капитал. Други експерти обаче смятат, че подобна стъпка няма да доведе до очаквания ефект.
„Решението за отпадането на автоматичността при обявяването на банка с отрицателен капитал във фалит като същевременно на депозантите бъдат изплатени гарантираните влогове, ще даде възможност да бъде направен опит КТБ да бъде спасена. Това обаче трябва да бъде направено достатъчно компетентно в рамките на процеса на специален надзор в банката”, смята проф. Вучева.
По нейните думи притесненията, че цесии и прихващания, свързани с КТБ, могат да бъдат в ущърб на обществения интерес, са неоснователни. „Обикновено вложители, които имат по-големи от гарантираните по закон депозити в КТБ, търсят възможност да ги продадат на лица, които пък имат пък имат кредити в КТБ и по този начин да намалят загубата си”, обясни Вучева.
От своя страна финансистът Емил Хърсев разясни, че в случай, че решенията на временната бюджетна комисия бъдат приети, те няма да окажат влияния върху срока на специален надзор за КТБ. „Променя се единствено задължението БНБ да отнема лиценза на банка с отрицателен търговски капитал”, казва той.
Според Петър Ганев от Института за пазарна икономика (ИПИ) обаче е рисковано да се заложи в закона текст, че Централната банка е задължена да оздравява банка, която има отрицателен капитал. “Да не говорим, че БНБ няма ресурс да прави това”, смята той.
Според икономиста Георги Ангелов въпросното проекторешение е противоречиво. Той смята, че осигуряването на достъп на вложителите в КТБ до техните гарантирани влогове и спасяването на банката в същото време е трудно.
Вчера стана ясно, че временната бюджетна комисия по бюджет и финанси в парламента е решила БНБ да започне действия по оздравяване на КТБ. Спешните промени в законодателството ще се правят веднага, за да може да влязат в сила в максимално кратки срокове. Депутатите одобриха на първо четене промените, които засягат Закона за кредитните институции.
Народните представители ще приемат законодателни промени до 6 ноември, които да осигурят изплащането на гарантираните депозити при условията, определени от ЕС. До същата дата Народното събрание трябва да приеме изменения в Закона за кредитните институции, с които се задължава БНБ да предприеме действия за оздравяване на банките, когато собственият им капитал е отрицателна величина.