Финансовата реформа в САЩ тръгва бавно и с редица пазарлъци

27.04.2010 | 10:39
по статията работи: econ.bg
Оптимизмът на демократите е все така силен, тъй като те считат, че натискът, идващ от Уолстрийт и скандалите около популярната инвестиционна банка Goldman Sachs ще обърнат ситуацията в полза на реформата
Финансовата реформа в САЩ тръгва бавно и с редица пазарлъци

 

Новата финансова реформа в САЩ започна с фалстарт след като демократите не успяха да съберат необходимото им квалифицирано мнозинство в Сената за да продължи законовата поправка в американското финансово законодателство, предаде AP.

Късно снощи (26.04.10) Сенатът гласува с 57 души „за” и 41 „против” старт на процедура за реформа. Това се оказа недостатъчно, тъй като старт може да се даде при подкрепа от 60 сенатори. В края на дебатите дори лидерът на демократите Хари Рийд отказа да подкрепи реформата, но това е явен процедурен ход в опит да се осигури подкрепа и от страна на поне един републиканец. Очаква се Рийд да призове за нови обсъждания и гласуване днес (27.04.10) и утре (28.04.10).

Оптимизмът на демократите е все така силен, тъй като те считат, че натискът, идващ от Уолстрийт и скандалите около популярната инвестиционна банка Goldman Sachs ще обърнат ситуацията в полза на реформата. Настроенията сред републиканците също са подобни и те същи смятат, че в финансова реформа ще има, но въпросът явно се състои в детайлите. Пример за детайл е желанието на милиардера Уорън Бъфет, изразено чрез някои сенатори, да се изключат дериватите от новите правила за регулиране на финансовия сектор. Засега се постигна съгласие между републиканци и демократи съществуващите деривати да „минат под радара”, но все пак не изцяло – те ще трябва да бъдат косвено гарантирани от трета страна.

Като цяло новият проектозаконопроект предвижда създаването на влиятелна агенция за финансова защита на потребителите, контрол на премиите и бонусите в банковия сектор и обуздаване на рисковите инвестиции. Последното означава и открита търговия на деривати и изчистването им чрез гаранция от трета страна, която не участва в търговската операция.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...