Финансови квестори ще изпълняват превантивен контрол в дружествата от сектор „Държавно управление". Това се посочва в проектозакон за изменение и допълнение на Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор, одобрен от правителството.
Квесторът ще се назначава със заповед на министъра на финансите за определен период от време, като за позицията могат да бъдат определяни лица, които отговарят на конкретни условия. Средствата за прилагането на тази функция ще бъдат осигурени от бюджета на МФ.
Финансовият квестор ще осъществява контрол за законосъобразност, ефективност, ефикасност и икономичност преди поемане на финансови задължения и извършване на разходи. Той ще има право на свободен достъп до служебните помещения, ръководството, персонала и всички активи на организацията във връзка с осъществяването на тази дейност. Квесторът ще има правомощия да изисква всички документи и достъп до цялата информация, която се съхранява в организацията и е необходима за осъществяването на неговата дейност.
За периода на установяване на системата за предварителен финансов контрол финансовият квестор ще изготвя ежемесечен доклад до министъра на финансите, който ще съдържа информация за извършените от него проверки, за случаите, в които е поето задължение или е извършен разход въпреки неговия отказ, за дадените разрешения и откази, за констатираните проблеми и причините, които ги пораждат.
Във връзка с реформите в публичната администрация с цел оптимизиране на публичните разходи и след преоценка на необходимостта от съществуването на надзорен орган, който да подпомага и осигурява независимостта на Изпълнителна агенция „Одит на средствата от ЕС", е предложено прекратяване на съществуването на Одитен комитет към агенцията. Взети са предвид както фактът, че липсва изрично изискване от страна на ЕК за неговото функциониране, така и резултатите от дейността на агенцията, укрепеният административен капацитет и утвърдената ѝ репутация на обективен и независим одитен орган.
С приемането на промените в Закона, с които се въвежда превантивен финансов контрол, се цели повишаване на прозрачността на бюджетното планиране и отчитане, информират от правителствената пресслужба. Очаква се намаляване на рисковете от непланирано и значително увеличение на бюджетния дефицит, което е в изпълнение на част от отправените от Европейския съвет препоръки към България относно Националната програма за реформи и мнение на Съвета относно Конвергентната програма.