Финансовите министри на ЕС се споразумяха да дадат нови правомощия на спасителния фонд на еврозоната (ESM), но забавиха решенията за бюджет за еврозоната и за схема за гарантиране на депозити, след като не успяха да постигнат споразумение по тези два въпроса, предаде "Ройтерс".
Министрите обсъдиха задълбочаването на икономическата интеграция на 19-те страни, използващи еврото, за да подготвят валутния съюз за следващата потенциална криза. Но след година на преговори и борба с различни политически трудности остана само малка част от първоначалната амбиция, защитавана от френския президент Еманюел Макрон.
"Договорихме се да засилим ролята на ESM, за да подкрепим превенцията на кризи и способностите за намиране на решения в еврозоната", каза председателят на Еврогрупата Мариу Сентену. Две от идеите – за отделен бюджет на страните от еврозоната и за Европейска схема за гарантиране на депозитите (EDIS) – се оказаха твърде спорни и ще продължат да се обсъждат.
В случая с EDIS недоверието сред страните от еврозоната е толкова голямо, че те не успяха да се споразумеят за пътна карта за започване на политически преговори, както поискаха лидерите на ЕС. "Новините тук са, че ще създадем работна група на високо ниво с мандат да работи по следващите стъпки и да докладва през юни 2019 г.", посочи Сентену.
Идеята на Макрон за голям бюджет на еврозоната със стотици милиарди евро, финансиран от специални данъци и национални вноски, с който да се стабилизира валутният съюз в случай на криза, също не се осъществи.
Министрите заявиха, че ако лидерите на ЕС поискат на 14 декември, те са готови да работят по френско-германското предложение за бюджет на еврозоната за по-голяма "конкурентоспособност и конвергенция" на икономиките от валутния съюз, който ще бъде част от бюджета на ЕС. Размерът му ще бъде определен от лидерите.