Финансовите министри на ЕС се разбраха за финансовия надзор

03.12.2009 | 11:11
по статията работи: econ.bg
Сега европейският парламент ще има думата по отношение на предложения за пазарна регулация в общността
Финансовите министри на ЕС се разбраха за финансовия надзор

На последното заседание на финансовите министри на Европейския съюз (ЕКОФИН) в рамките на Шведското председателство бяха взети много важни решения относно финансовата регулация, търговията с емисии въглероден диоксид и подобряването на стратегиите за излизане от фискалния дефицит в рамките на общността.

По време на своето заседание министрите успяха да се договорят за създаването на три нови органа, които да следят стабилността на финансовите пазари на микро ниво - Комисия за банков надзор, Комисия за европейско застраховане и професионален пенсионен надзор и Комисия за регулиране на търговията с ценни книжа. Още през октомври министрите одобриха създаването на орган за регулация на финансовите пазари на макро ниво - Европейски борд за оценка на системния риск (ЕБСР).

След последното решение министрите ще представят за обсъждане в Европейския парламент пълен пакет за регулация на финансовите пазари.

По време на дискусиите беше обсъдено и спирането на финансовата подкрепа за пазарите, като страните постигнаха съгласие прекратяването на помощта да се извършва постепенно, така че да бъдат избегнати негативни ефекти. Прекратяването на подкрепата може да стане постепенно в различните държави от общността, съобразно ситуацията, в която се намират отделните икономики.

Друга важна тема, която беше обсъдена по време на вчерашното заседание на ЕКОФИН, беше намаляването на кражбите на ДДС при търговията с емисии парникови газове. По отношение на налагането на данъка върху пощенските услуги обаче не беше постигнато развитие.

За сметка на това бяха предприети стъпки по отношение на процедурите в Пакта за стабилност и растеж относно нивата на бюджетния дефицит. Министрите започнаха процедура срещу девет държави от общността, които имат прекомерен бюджетен дефицит (над 3% от БВП). Става въпрос за Австрия, Белгия, Чехия, Германия, Италия, Холандия, Португалия, Словения и Словакия. Към тези страни ще бъдат отправени препоръки как да излязат от това положение.

Министрите ревизираха и препоръките, направени към Франция, Великобритания, Испания и Ейре, срещу които вече започна процедура заради високия дефицит при публичните плащания.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....