Финансовите министри на ЕС договориха критериите за определяне кои страни са данъчни убежища, посочиха официални представители, цитирани от Ройтерс и БТА.
През месец май членките на ЕС се споразумяха до края на годината да съставят общ списък на данъчните нарушители, след като документите от скандала "Панамагейт" показаха как международни компании и физически лица заобикалят плащането на данъци.
Постигнатото споразумение определя нулевите данъци само като "показател за евентуални нечестни практики", каза италианският финансов министър Пиер Карло Падоан след срещата с европейските си колеги.
Всяка от 28-те членки на ЕС има право на вето по данъчни въпроси и това в миналото е пречило на опитите за съставяне на общ списък на данъчните убежища, отбелязва Ройтерс.
През септември Еврокомисията публикува първоначален списък, включващ 81 държави и юрисдикции, където има повишена вероятност за случаи на заобикаляне на данъчните закони и които могат да бъдат подложени на последващ надзор и дори санкции.
Съществуват опасения, че окончателният списък ще бъде много по-кратък и няма да включва всеизвестни данъчни убежища.