Финансовото богатство на българите надхвърля 32 млрд. лв.

30.07.2008 | 17:41
по статията работи: Петър Чернев
За една година богатството на хората се е увеличило с 23%. Не се очаква "балон" на пазара на имоти у нас
Финансовото богатство на българите надхвърля 32 млрд. лв.

Финансовото богатство на населението през първото полугодие възлиза на 32.1 млрд. лв. То се е увеличило с 23% в сравнение със същия период на миналата година, изпреварвайки ръста на потребителските цени. Това сочат данни от представения днес в Националния пресклуб на БТА доклад на Industry Watch “Богатството на домакинствата в България, второ тримесечие на 2008 г."

За посочения период задлъжнялостта на домакинствата възлиза на около 10 млрд. лв. Това означава, че нетното финансово състояние на българите възлиза на около 22.2 млрд. лв.

Най-голям дял във финансовото богатство имат депозитите и банкнотите – съответно 64.2% и 22.9%. В сравнение с първото тримесечие на годината размерът на депозитите се е увеличил с 0.8%, а този на банкнотите е намалял с 0.1%.

Тези цифри могат да бъдат оправдани със световната икономическа криза и факта, че хората търсят форми на вложения, които са по-сигурни, носят по-висока ликвидност и имат имат по-голяма доходност, обясни Красен Йотов, икономист в Industry Watch.

През последните 8 години вложенията на българите във високодоходни инструменти са нараснали 4 пъти. Това е една от причините глобалната криза да оказва по-осезаемо влияние върху растежа и разпределението на финансовите активи на населението.

В тези високодоходни инструменти не се включват парите в брой и акциите. Те имат спекулативен характер и при една евентуална икономическа криза са сериозно заплашени от срив, обясни още Йотов.

Жилищата представляват най-големия актив на домакинствата. През последната година тяхната цена е нараснала с 32% - показател, по който страната ни е сред лидерите в световен мащаб.

Общата стойност на жилищата в областните градове достига 73 млрд. евро. Това означава, че през последните две години жилищното богатство е нараснало с 72% - факт, дължащ се както на промяната на цените на жилищата, така и на увеличението на жилищната площ. Около 1/3 от това богатство е в София и около 1/3 в най-големите пет града след столицата - Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Русе.

От консултантската компания Industry Watch очакват през следващата година финансовото богатство да запази сравнително високия си ръст. В средносрочен и дългосрочен план интересът към инструменти със спекулативен характер ще нараства, очакват още от компанията.

Възможно е през следващата година да настъпи известно забавяне на ръста на цените на жилищата. Не е нормално през последните четири години цената им да се е повишила с по над 30% годишно. По тази логика жилищата в София до 3-4 години ще бъдат по-скъпи от тези в Лондон, обясни Йотов. Той добави, че не очаква рязко намаление в този сегмент за разлика от ваканционните имоти.

"Балон" на пазара на недвижими имоти в страната няма да има, прогнозира Георги Стоев, управляващ съдружник в консултантската компания. Той добави, че не очаква имотният пазар у нас да достигне състоянието на пазара на имотите в САЩ от началото на годината.

Нека почакаме няколко месеца преди да обявим, че чуждестранните инвестиции у нас намаляват, призова Лъчезар Богдаов, анализатор в Industry Watch.

От своя страна Георги Ангелов - старши икономист в Институт "Отворено общество", обясни, че в началото на всяка година е налице проблем с евентуално намаляване на притока на чужди инвестиции. Според него проблемът се крие във факта, че първо в националната статистика постъпват данни от големите компании, недвижимите имоти и банките. В същото време данните от реалния сектор постъпват с месеци и години закъснение.

Министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров иска да продаде идеята си, че неговото министерство има нужда от по-голям бюджет, с който да привлича чужди инвестиции. Именно затова той периодично “тръби наляво и надясно”, че такива инвестиции липсват, обясни Ангелов.

Той добави, че по предварителни данни чуждите инвестиции през първите месеци на годината не са намалели в сравнение с миналата година. Припомняме ви, същата теза е застъпена и от Центъра за икономическо развитие в доклада “Икономиката на България – юли, 2008 г., представен преди дни.

По време на днешната пресконференция беше представено и изследване на агенция „Скала”, направено по поръчка на Industry Watch.

Според данните в него 56.8% от хората не държат спестявания. Други 20.7% държат средствата си в депозити, а 20.3% - в брой.

Що се отнася до хората, които са заявили, че спестяват – 41.2% от тях държат парите си в депозити, а 40.4% - в брой, 7.2% - в недвижими имоти.

Отново според данни от изследването 4.3% от хората са реализирали доход от работа в чужбина през последните три години. Други 11.2% от хората са отговорили, че друг член на семейството им е реализирал доход от чужбина.

Това означава, че голяма част от хората работят в чужбина и по този начин увеличават покупателната си възможност в България, обясни Богдаов.

Той добави, че над 71% от работилите в чужбина са били на възраст до 39 години.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...