Финансовото богатство на домакиствата се увеличава

02.06.2011 | 09:08
по статията работи:
5 на сто от домакинствата държат 2/3 от депозитите. И през следващите две години домакинствата ще продължат да спестяват в депозити, прогнозира експерт
Финансовото богатство на домакиствата се увеличава

68% от всички спестявания в края на миналата година са държани в само 4,8% от общия брой банкови сметки на граждани, показва анализ на "УниКредит Булбанк" за богатството на домакинствата у нас. Според данните на БНБ през декември 2010 г. депозитите на домакинствата са били на обща стойност 27,345 млрд. лева. Това означава, че в тези близо 5% от гражданите са концентрирани 18,595 млрд. лева. Данни на централната ни банка за април показаха, че депозитите на домакинствата вече са 28,040 млрд. лева.

Тенденция от последните месеци е, че домакинствата с по-големи депозити са продължили да увеличават размера им, докато тези с по-малки спестявания са ги изтеглили. Гражданите с по-скромни възможности са посегнали на спестяванията си, защото те по-силно усещат ефекта от инфлацията през последните месеци, коментират банкери.

Въпреки кризата през миналата година българите са увеличили финансовото си богатство с 12%, обясни Милен Касабов, старши икономист на "Уникредит Булбанк". Жилищното богатство на домакинствата обаче продължава да намалява. Тенденцията е започнала още през 2008 г. и се дължи на спада на цените на имотите. Въпреки това към момента жилищното богатство значително надвишава финансовото и съотношението е приблизително 6:1, обяснява в днешния си брой вестник "Монитор".

Според Касабов и през следващите две години домакинствата ще продължат да спестяват в депозити. Причината е, че те са безрискови и все още осигуряват добра доходност. Към края на миналата година те са представлявали 73% от финансовото богатство на домакинствата. Очакванията на банкерите са, че техният дял дори ще се увеличи минимално до края на 2012 г.

Освен банковите депозити активите на пенсионните фондове са имали водеща роля в увеличаването на финансовото богатство на домакинствата. При тях ръстът е бил 26% на годишна база. Добро представяне са имали и колективните инвестиционни схеми които са регистрирани в чужбина. Инвестициите в тях са се увеличили с 50% през миналата година. Според Касабов домакинствата са имали по-слаб интерес към инвестиции в акции на публични компании у нас и в компенсаторни инструменти.

По отношение на кредитите домакинствата остават предпазливи. През 2010 г. тяхната задлъжнялост е намаляла, като достига 55%. Показателят се формира като съотношение между дълговете и финансовите активи на домакинствата. За сравнение през 2008 г. задлъжнялостта на българите е приближавала 70%.  Въпреки това обемът на ипотечните кредити нарасна значително през последните години. Очакванията са до края на 2012 г. той да продължи да се увеличава, като може да достигне 48,8% от общия обем на финансовите им задължения. За сравнение през 2001 г. делът на ипотечните кредити от общата задлъжнялост на домакинствата е бил 16,3%. Потребителските кредити обаче ще нарастват с по-бавни темпове.

Като цяло задлъжнялостта на домакинствата през следващите години ще продължи да нараства, но с по-бавни темпове, обясниха банкерите. .

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...