Финасовата инспекция видя нередности в поръчката за магистралата Русе - Търново

22.07.2022 | 09:55
по статията работи: econ.bg
АДФИ припомня, че прогнозната стойност на поръчката е 982 740 000 лв. Критериите за възлагане са цена - с тежест 50% и техническа оценка - 50%. На 21 януари 2021 г. са подадени четири оферти за участъка от Русе до Бяла (40 км) и пет оферти за обхода на Бя
Финасовата инспекция видя нередности в поръчката за магистралата Русе - Търново
Снимка: АПИ

Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) ще провери процедурата за възлагане на обществената поръчка и избора на фирми за строителството на първите 76 км от автомагистралата между Русе и Велико Търново, съобщиха от Министерството на финансите.

АДФИ припомня, че прогнозната стойност на поръчката е 982 740 000 лв. Критериите за възлагане са цена - с тежест 50% и техническа оценка - 50%. На 21 януари 2021 г. са подадени четири оферти за участъка от Русе до Бяла (40 км) и пет оферти за обхода на Бяла от 40-и до 76-и км от бъдещата автомагистрала. На 12 февруари 2021 г. всички участници са допуснати до техническа оценка. Тя обаче се извършва едва на 25 май 2022 г., като комисията отстранява по един участник от всяка обособена позиция.

Заради изтичане на срока на валидност на офертите участниците са поканени да ги удължат, като единият от тях не е подновил офертата си. Така за двата участъка са допуснати едни и същи три дружества. Две от тях (ДЗЗД "ХЕМУС-16320" и "ХВП - ЯБЛАНИЦА" ДЗЗД) са свързани лица, тъй като в тях участват свързани фирми - "Пътстройинженеринг - Т" АД, "Хидрострой" АД и "ВДХ" АД.

Свързаността между тези дружества произтича от обстоятелството, че мажоритарните им собственици и членове на управителните им органи - Григор Иванов и Велико Желев, участват съвместно в управлението на трето дружество - "Пътни строежи Велико Търново" АД.

Тези фирми са сред получилите милиони в аванс за строежи на различни участъци от "Хемус" по т.нар инхаус процедура по времето на управлението на третото правителство на Бойко Борисов.

От АДФИ настояват, че на основание Закона за обществените поръчки (ЗОП) тези участници (ДЗЗД "ХЕМУС-16320" "ХВП - ЯБЛАНИЦА" ДЗЗД) е следвало да бъдат отстранени, но това не е направено.

На 26 май 2022 г. комисията отваря ценовите предложения и класира на първо място за участъка от Русе до Бяла ДЗЗД "ХЕМУС-16320" с цена от 876 525 100.64 лв. (над 300 млн. над прогнозната стойност). За обходния път на Бяла до 76 км на първо място е класирана ДЗЗД "АМ РУСЕ ТЪРНОВО" с цена от 660 425 563.84 лв. (над 190 млн. над прогнозната стойност).

В понеделник (18 юли) председателят на управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура (АПИ) Тодор Василев приема решение за избор на изпълнители според класирането на комисията. За участъка от Русе до Бяла печели ДЗЗД "ХЕМУС-16320" с цена от 876 525 100 лв. За обходния път на Бяла до 76-и км от магистралата за изпълнител е определен ДЗЗД "АМ РУСЕ ТЪРНОВО" с цена от 660 425 563 лв. Така общата цена за изпълнение на поръчката е повече от 1.539 млрд. лв., което е повече от 556 млн. лв. над прогнозната стойност.

АДФИ ще проверява защо до крайното класиране са допуснати две икономически групи, като всяка печели по един участък от магистралата, защо цените, на които се възлагат поръчките, надвишават с 40 до 55% прогнозния бюджет и има ли тръжна манипулация и разпределяне на поръчките по обособени позиции и ощетяване на бюджета на Европейския съюз.

За потенциалните нарушения и за наличие на картел ще бъдат сезирани Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) и Главна дирекция "Конкуренция" на Европейската комисия.

АПИ е част от структурата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), което е (беше) под контрола на "Има такъв народ" с излъчения от партията на Слави Трифонов регионален министър Гроздан Караджов. В последно време премиерът в оставка Кирил Петков назначи свои съпартийци като заместник-министри в МРРБ (повече вижте тук и тук) и освободи представители на "Има такъв народ", което беше разтълкувано като изземване на контрола над министерството от страна на премиера. АДФИ е част от структурата на Министерството на финансите, което е под контрола на "Продължаваме промяната" и по-конкретно на финансовия министър Асен Василев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...