Тревогите на италианския министър-председател Марио Монти относно пазара на облигации започват да си проличават. Причина за притеснението му са увеличаването на бюджетните разходи, които спират растежа, и фактът, че страната не може да се възползва от ниска цена на финансиране с облигации, пише агенция "Блумбърг".
През второто тримесечие на 2012 г. брутният вътрешен продукт на Италия падна до 2,5% на годишна база. Същевременно Монти се опита да успокои кредиторите като оряза бюджета и увеличи данъците.
Въпреки че Рим ще успее да влезе в лимита за бюджетен дефицит, наложен от Европейския съюз, страната ще трябва да плаща много по-голяма доходност (лихвата на падежа) по 10-годишните си съкровищни бонове. Разликата е 441 базисни пункта. Когато Марио Монти стана премиер през ноември миналата година, разликата беше само 78 базисни пункта.
В момента италианският министър-председател се опитва да предотврати предоставяне от международните кредитори на спасителна помощ за държавата. Той, както и испанският премиер Мариано Рахой, настояват, че Италия и Испания ще успеят сами да се справят с трудната икономическа ситуация.
Същевременно Монти трябва да се пребори с исканията на Германия за колективни действия и спекулациите на инвеститорите, че съдбата на Италия – третата по големина европейска икономика, е тясно свървана с тази на Испания.
"Монти излезе с всеобхватен и надежден фискален план", заяви икономистът от международната инвестиционна банка Barclays Capital Фабио Фойс. "Въпросът е, че когато предприемаш строги фискални мерки, растежът ще пострада. От това не може да се избяга“, каза още той.