Фискалните стимули са необходими за икономиката, показа доклад

23.06.2009 | 15:57
по статията работи: econ.bg
Европейската комисия публикува годишния си доклад за публичните финанси на общността
Фискалните стимули са необходими за икономиката, показа доклад

Европейската икономика страда от най-тежката депресия в следвоенния период, но мерките, заложени в Европейския план за икономическо възстановяване, дават необходимата финансова подкрепа за закъсалите икономики. Това се казва в тазгодишния доклад за публичните финанси на ЕС, публикуван от Европейската комисия.

Растящите публични задължения и непредвидените задължения, поети от правителствата в подкрепа на финансовия сектор, както и очакваното увеличение на разходите за пенсии и забавянето на икономическия ръст обаче поставят под въпрос разумното разходване на публичните финанси.

"Уроците от миналото ни учат как фискалните разходи в условията на банкова криза могат да бъдат ограничени. Силната фискална рамка е сред факторите за успех", отбеляза Хоакин Алмуния, комисар по въпросите на финансите на ЕС.

Докладът относно публичните финанси в общността тази година се съсредоточава върху начина, по който страните-членки на ЕС се справят с предизвикателствата н финансовата и икономическата криза. Като се отчитат ефектът от автоматичните стабилизатори, фискалната политика на ЕС предвижда подкрепа за икономиката от 5% от брутния вътрешен продукт през периода 2009 -2010 година. Става въпрос за 600 млрд. евро, отделно от помощта за банковия сектор.

През тази година най-мащабни като дял от БВП са стимулите, приети от правителствата на Испания, Австрия, Финландия, Великобритания, Германия и Швеция. Докладът на комисията показа още, че държавите с голям дял отпускани кредити и бум в сектора на недвижимите имоти отчитат и ръст на дефицита по текущата сметка, спад на данъчните приходи и ръст на публичните разходи. Отделно окончателната стойност на държавните заеми за банковата система ще е между 2.75% - 16.5% от БВП в зависимост от това доколкото европейските правителства ще съумеят да възвърнат заетите средства.

Втората част на доклада анализира развитието на фискалния надзор и се фокусира върху предизвикателствата на публичните интервенции във финансовата система. Внимание се обръща и върху начините за подобряване на мерките за циклично-регулирания бюджетен баланс, подобряване на публичните финанси, както и подобряване в средносрочен план на бюджетните рамки на държавите-членки.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...