По предварителни данни и оценки фискалният резерв към 30 април е в размер на 6,6 млрд. лв., в т.ч. 6,0 млрд. лв. в БНБ и 0,6 млрд. лв. в търговски банки (главно депозити на Националния фонд по предприсъединителните инструменти на ЕС).
От финансовото министерство припомнят, че размерът на фискалния резерв към края на март е бил 6,4 млрд. лв. - в т.ч. около 5,7 млрд. лв. в БНБ и около 0,7 млрд. лв. в търговски банки (главно депозити на Националния фонд по предприсъединителните инструменти на ЕС).
По предварителни данни през месец април фискалният резерв е нараснал с около 0,2 млрд. лв., главно поради превишението на приходите над разходите по консолидираната фискална програма за месеца. Също така по предварителни данни и оценки на консолидирано ниво за месец април излишъкът е в размер на около 0,3 млрд. лв., като април е първият месец от началото на 2010 г. в който приходите за периода превишават разходите.
България не се нуждае нито от заем от МВФ, нито от имитиране на еврооблигации. Финансите на страната са стабилни, коментира от Вашингтон финансовият министър Симеон Дянков.
Припомняме ви, че по-рано Иван Костов призова правителството да пусне еврооблигации за 1 млрд. долара. Впоследствие депутатът от ГЕРБ Стоян Мавродиев заяви, че правителството не възнамерява да пипа фискалния резерв.