Фискалният резерв на България е достигнал критично ниски нива - 3.2-3.3 млрд. лв. По закон той не бива да пада под 4.5 млрд.
При приключването на финансовата 2011 г. вицепремиерът Симеон Дянков се похвали, че в резерва има 5 млрд. лева. Това означава, че за малко повече от месец правителството е изхарчило 1.7 млрд. лв. и че е започнало да бърка във фондове, които са част от фискалния резерв, но са целеви и неприкосновени - като Сребърния фонд, чиито средства по закон не могат да се ползват преди 2018 г. Стопяването на резерва оставя държавата без буфери и поставя под въпрос възможността й да посреща извънредни разходи. При това идния януари страната трябва да извади допълнително около 1.6 млрд. лева, за да плати облигации по външния дълг с настъпващ тогава падеж, припомня в днешния си брой вестник "Сега".
Министър Симеон Дянков отказа да коментира, но от финансовото министерство увериха, че нямало повод за притеснения - намалението било типично за сезона и за началото на месеца. Годината винаги започва с плащания по външния дълг - през януари бяха дадени 500 млн. лв., които само частично бяха покрити с емитиране на нови държавни ценни книжа (ДЦК). Отделно фонд "Земеделие" преведе 725 млн. лева субсидии на фермерите. "От тази сума 650 млн. лв. ще бъдат покрити от бюджета на ЕС, тоест ще се върнат в резерва, вероятно през април", обясниха от МФ. Освен това в началото на всеки месец - до 12-о число, се правят много разходи - пенсии, социални плащания. А пък приходите от ДДС, акцизи и др. започват да се трупат след 14-о число на месеца. От МФ увериха, че към 15 февруари вече има подобрение и че резервът се е качил на 4 млрд. лв.
Основни части от фискалния резерв са Сребърният фонд, който разполага с близо 1.8 млрд. лв., и двата ядрени фонда - за извеждане от експлоатация на малките блокове на АЕЦ "Козлодуй" и за съхранение на отработено ядрено гориво (над 1.3 млрд. лв.). Те са целеви. Такъв беше и резервът на здравната каса (1.4 млрд. лв.), но през 2010 г. той бе прехвърлен в общия фискален резерв. До последно от финансовото министерство твърдяха, че тези пари са неприкосновени.
Сметките показват, че дори с очакваното възстановяване на плащания от Брюксел правителството трудно ще увеличи чувствително фискалния резерв.