Фискалният резерв може да пострада от отнетата акредитация за търговия с вредни газове

13.05.2010 | 16:53
по статията работи:
Джевджет Чакъров Чакъров отрече неговият екип да е отговорен за създалата се ситуация
Фискалният резерв може да пострада от отнетата акредитация за търговия с вредни газове

Днес министърът на околната среда и водите Нона Караджова съобщи, че акредитацията на България за търговия с парникови газове ще бъде отнета. В следващите няколко реда ви предлагаме да се запознаете с мненията на сочения за главен виновник бивш екоминистър Джевджет Чакъров, председателя на БСК Божидар Данев, както и зам.-председателя на организацията Димитър Бранков.

Чакъров отрече неговият екип да е отговорен за отнетата акредитация


Бившия министър на околната среда и водите Джевдет Чакъров категорично отрече обвиненията на екоминистъра Нона Караджова, че "престъпното бездействие" на предишното правителство е отговорно за отнемането на акредитацията на България за търговия с парникови газове. Пред Дарик радио, той заяви, че отговорността е на сегашното правителство, тъй като на него му липсва административен капацитет.

Решението за отнемане на легитимността на България за участие в търговията с емисии парникови газове е взето при последния одит през октомври миналата година, каза още Чакъров. По думите му това решение е на базата на представената от сегашния екип на министерството информация за новата организация на системата за инвентаризация на емисиите парникови газове, предаде Dariknews.bg.

Ето какво още каза той:

Има определено, позволявам си да кажа, неглижиране от страна на МОСВ. По време на одита даже не е имало и представител на министерството. Тогава е отправена забележка за липса на капацитет.

Добре, а твърдението, че системата за спестените емисии не е отговаряла на изискванията и че не сме се съобразили с последващите препоръки, как ще коментирате?

Всички препоръки, които са отправени по времето, за което аз съм бил министър, са отразявани своевременно и адекватно. Има регистър, цялата работа е била изключително добре координирана. В случая е необходим административен капацитет, който да заработи. В условията на криза в никакъв случай не трябва да се пропускат никакви възможности. Каквото е необходимо трябва да бъде свършено.

Данев: От отнетата акредитация ще пострада фискналният резерв


Ако бъде отнета акредитацията на България за търговия с парникови газове, ще бъде ударен фискалният резерв. Това заяви председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев. В антикризисните мерки, приети от правителството, се предвижда 500 млн. лева да влязат в бюджета от продажба на емисии.

Ако това е вярно, ще пострада фискалният резерв, защото това бяха средства, които бяха предназначени за фискалния резерв. Така че и двете правителства не свършиха нещо, което трябваше отдавна да свършат - първо правителството на тройната коалиция и сега това правителство. Жалко за тези огромни средства, които можеха да постъпят в българския бюджет, каза председателят на БСК.

Данев допълни, че принципно е коментиран и въпросът с намаляване на фискалния резерв, но единствено за мостово кредитиране:

Говорихме следното нещо: да, да се пипне фискалният резерв за сметка на мостово кредитиране и след това да бъде допълнено от тези механизми, за които говорихме - продажби по Киото, продажби на миноритарни дялове, пласиране на облигации на вътрешния пазар.

Божидар Данев бе категоричен, че дори и да се прибегне до тази мярка, тя няма да наруши стабилността на финансовата система у нас, предаде Dariknews.bg.

Бизнесът бил предупреден

В същото време пред Mediapool зам.-председателят на БСК Димитър Бранков коментира, че е имало индикации, че това ще се случи и бизнесът е бил предупреден още преди време да реагира бързо с продажбата на спестените емисии.

Според него наказанието за страната ни е защото Секретариатът на Конвенцията по изменение на климата няма доверие в държавния капацитет за инвентаризация на парниковите емисии и дали проверките са надеждни. Бившото правителство е давало тази дейност на външна фирма, но от Секретариата са имали забележки към работата й и са дали препоръки за отстраняване на проблемите, но те не са били взети предвид.

"За тези предприятия, които имат намерения да продават или да купуват емисии, не би трябвало да има кой знае какви затруднения да направят това в следващите около два месеца", каза Бранков. По думите му те може да отложат това и за след евентуалното възстановяване на акредитацията в края на есента, по прогнозите на Караджова.

По-сериозният проблем е за държавата, която преговаря за продажбата на предписаните емисионни единици, особено ако е в напреднал стадий на преговори, смята експертът по парниковата търговия в БСК.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...