Фондовата борса ще привлича пенсионни дружества с IPO фонд за иновативни компании

21.09.2023 | 15:50
по статията работи: econ.bg
Водят се разговори с Министерството на финансите да се активизира вторичният пазар на български дълг, съобщи изпълнителният директор на Българската фондова борса
Фондовата борса ще привлича пенсионни дружества с IPO фонд за иновативни компании
Снимка: под лиценза на creative commons

Българската фондова борса (БФБ) очаква скоро да се подпише споразумението за новия IPO фонд, който прави с Българската банка за развитие. Предстоят разговори за привличане на други институционални инвеститори като целта е участието им да е над 50% и да се съберат поне 10 млн. лева, които да не се използват само на BEAM пазара. Фондът ще бъде допълващ, а не основен инвеститор в стартиращи компании. Ако се върне доверието в пазара, ще има и по-голямо участие на пенсионните фондове. Тази прогноза в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria направи доц. д-р Маню Моравенов, изпълнителен директор на БФБ.

Той поясни, че фокусът и изискванията за финансиране от IPO фонда ще бъдат определени от бъдещото му ръководство съвместно с другите инвеститори.

Доц. Моравенов съобщи, че въпреки волатилната 2022 г. БФБ отбеляза повишаване на оборотите за трета поредна година, като постигнатите над 1 млрд. лева са рекорд за последните тринадесет години. „Спадът на SOFIX с малко над 5% на годишна база е доста добре в сравнение с двуцифрените спадове на световните борси, като БФБ не е загубила инерцията за наваксване на възстановяването от предишната финансова криза“, отчете той.

По думите му огромният процент от този милиард е търговия с акции – около 87%, от които на BEAM пазара се падат около 35 млн. лв. „Имаме седем IPO-та, от които шест са на този пазар, което за такава трудна година е успех – през ударната за IPO-та 2021 г. имахме осем; при едно глобално възстановяване на пазарите ще имаме доста повече“, смята изпълнителният директор на БФБ.

Според него под 0,4% от търговията е в държавни ценни книжа, но смята, че има огромен потенциал за развитие на този сегмент. „Водят се разговори с Министерството на финансите с цел да се активизира вторичния пазар на български дълг“, каза Моравенов и добави, че с оглед растящата им доходност и нисък риск ДЦК са подходяща инвестиция в момента.

Изпълнителният директор на БФБ потвърди, че българският вторичен пазар на ДЦК почти не съществува, което по думите му е проблем за борсата и държавата, защото дългът се позиционира в много ограничен кръг лица.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...