Президентът на Франция Франсоа Оланд представи плановете си за намаляване на хронично високата безработица в страната, предаде Financial Times. Според него държавата е в „извънредна ситуация“, допълва още изданието. Мерките са част от кампанията, с която Оланд ще се опита да бъде преизбран на президентските избори догодина.
Част от мерките включват програма за обучение и преквалификация на 500 000 жители, допълнителни субсидии за малките компании в страната, както стимули за бизнеса за увеличаване на броя на стажантите. „Трябва да действаме, за да може икономическият растеж да се ускори, а броят на работните места да нарасне“, посочи Оланд в обръщението си към синдикатите и представители на бизнеса. Президентът допълни още, че във Франция структурната безработица се е задържала висока твърде дълго и това трябва да се реформира.
При новия план, чието действие започва моментално, компании с по-малко от 250 служители ще получават по 2000 евро за назначаването на безработно лице или на младеж. Изискването е срокът на договора да бъде поне 6 месеца, а договорената заплата – поне 1,3 пъти МРЗ или почти 2 600 евро на месец. След две години правителствената субсидия ще стане постоянна, като тя ще се осъществява под формата на облекчения при плащането на социалните осигуровки, поясни Оланд.
Нормата на безработицата във Франция е над 10% спрямо 9,8% средно за Европейския съюз, като в другите големи икономики от съюза – Германия и Великобритания, тя е съответно 4,2% и 5,2% към ноември 2015 г. Италия и Испания са изправени пред по-висока безработица, но двете държави бяха засегнати много по-тежко от икономическата криза.
От 2012 г., когато Оланд дойде на власт, броят на безработните във Франция нарасна с 600 000 души, на фона на общата тенденция на спада на безработните в повечето други европейски икономики. Мерките, които президентът взе в началото на мандата си, включваха данъчни облекчения за компаниите и стимулиране на създаването на гъвкава временна заетост, все още не са дали ползотворни резултати.
Страната излезе от стагнацията едва през миналата година, когато икономическият растеж на годишна база достигна 1%, но икономиката е твърде анемична, за да поеме растящия брой висшисти, които напускат университетите всяка година. Освен това, въпреки относително позитивните данни, компаниите във Франция все още не са склонни да започнат да наемат служители.