Франция с ултиматум за фискалния европакт

17.05.2012 | 18:20
по статията работи: Александър Димитров
Страната настоява за включване на раздел за растеж в споразумението. "В противен случай няма да го подпишем", каза икономическият министър Пиер Московичи
Франция с ултиматум за фискалния европакт

 

Новият френски министър на икономиката Пиер Московичи напомни, че социалистическото правителство на Франция няма да ратифицира европейския фискален пакт. Той добави, че настояването от страна на френските власти за прибавяне на раздел с мерки за стимулирането на икономическия растеж остава актуално. Единствено тогава, в този му вид, пактът ще бъде подписан от тяхна страна.

Икономическият растеж е опорна точка в програмата на новоизбрания френски президент Франсоа Оланд. Според него мерките за съкращение са крайно недостатъчни и няма да доведат до справяне с дълговата криза в еврозоната.

"Посочихме неколкократно, че договорът няма да бъде ратифициран от нас в този му вид и трябва да се добави раздел, посветен на растежа, както и стратегия за икономически ръст“, посочи Московичи в една от първите си публични изяви.

Той адресира и ширещите се опасения, че френските власти може да се отнесат пренебрежително към бюджетната дисциплина.

Искам да бъда крайно ясен – и президентът Оланд го каза много пъти – трябва да се справим с публичните дългове и да намалим дефицита. Това е основнополагащо и крайно важно – държава, която увеличава своя дълг, е страна, която прогресивно обеднява“, заяви Московичи.

Така например правителството ще ореже с 30% заплатите както на държавния глава, така и на всички министри.

Изказването на икономическия министър идва броени дни след посещението на Оланд в Берлин, където той се срещна с немския канцлер Ангела Меркел. Двамата държавни глави дискутираха икономическата криза, която е стегнала здраво еврозоната, припомня "Би Би Си".

25 от общо 27 страни-членки на ЕС са подписали пакта, но предстои ратификацията му според техните законодателства. Дали вдъхновени от изказванията на Оланд, или разочаровани от досегашния неуспех, все повече анализатори и политици споделят мнението, че съкращенията няма да помогнат за изход от тежката ситуация.

Публичните дискусии стават и по-смели, като за пръв път финансови директори и политици признават пред широката аудитория, че е възможно закъсалата Гърция да спре да използва еврото за валута. Ситуацията е трудна и в Испания и Италия, които увеличават задлъжнялостта си и все по-бавно реагират на изплащането на дълговете си, което смущава инвеститорите.

Президентът на Световната банка Робърт Зелик също сложи фокус на двете страни.

„Основният проблем не е Гърция, а по-скоро Испания и Италия“, изказа мнение той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...