Франция увеличава социалната помощ за възрастни

06.08.2020 | 16:40
по статията работи: econ.bg
Еманюел Макрон прекъсна ваканцията си във Форт де Брегансон, лятната резиденция на френските президенти на Ривиерата, за да посети възрастна вдовица, която живее сама в близкия град Тулон
Франция увеличава социалната помощ за възрастни
Снимка: под лиценза на creative commons

Еманюел Макрон прекъсна ваканцията си във Форт де Брегансон, лятната резиденция на френските президенти на Ривиерата, за да посети възрастна вдовица, която живее сама в близкия град Тулон. Макрон направи този жест, за да обяви нов закон, който ще разшири социалното подпомагане и ще подобри живота на 1,1 милиона французи (800 000 възрастни и 300 000 инвалиди), които са зависими и се нуждаят от ежедневна грижа за дома в дома си, съобщава вестник La Vanguardia.

Седнал на диван в хола на типично жилище за средна класа, Макрон попита дамата, Жизел Шарл, на 80 години, как се е е чувствала по време на карантината. Тя му отговоря, че ежедневният контакт с човек, който всяка сутрин й носи храна, е бил много важен, посочва БГНЕС.

На въпрос дали се пази при посещенията на внуците тя му отговаря, че винаги са с маски и стоят на балкона, следвайки препоръките. На разговора, продължил около половин час, присъстваха кметът на Тулон Юбер Фалко и роднини на възрастната дама.

Посещението на Макрон има няколко цели. Една от тях е да напомни на гражданите за важността на защитата на възрастните хора от COVID-19 и за предприемането на сериозни мерки до крайности при контакт с тях. Френските лекари твърдят, че повечето случаи със сериозни последици са от семейната среда, по време на хранене и празненства, които продължават с часове и в които присъстват хора от няколко поколения, без да се спазва дистанция. Достатъчно е човек да е заразен, дори и да е безсимптомен, за да има много заразени от него.

Френският държавен глава се възползва от възможността да благодари за работата на 320 000 професионални болногледачи, 97% от тях жени, които се грижат за зависими хора, както и на многото доброволчески асоциации, които им помагат. Той призна, че те изпълняват трудна, недостатъчно призната и лошо платена мисия и подчерта тяхната изключителна работа по време на карантината, тъй като в много случаи са били единствената физическа човешка връзка на възрастните хора в седмиците на задължителната карантина. Само пропусна да спомене факта, че част от болногледачите са имигранти, не винаги с редовни документи.

Тези болногледачи ще получат специален бонус, точно като здравния персонал и тези, които работят в старчески домове или други социални центрове. Централното правителство ще отпусне за това сума от 80 милиона евро, към която ще се добавят още 80 милиона, внесени от ведомствата.

Основното съобщение за деня е, че преди края на годината Националното събрание трябва да приеме нов закон за предоставяне на бюджетна помощ на зависими хора. Макрон използва термина grande âge (напреднала възраст) за обозначаване на възрастните хора, които вече не могат да се грижат за себе си. Понякога понятието „четвърта възраст“ се използва за обозначаване на тази група, която е все по-многобройна.

Както всички развити общества и въпреки че нивото на раждаемост тук не е толкова ниско, колкото в Испания или Италия, французите ще претърпят много сериозен проблем със застаряването в близко бъдеще. Смята се, че за десет години ще са необходими два пъти повече полагащи грижи, отколкото днес. Колосално предизвикателство е организирането на грижите за възрастните лица на издръжка, както и адекватното обучение на персонала и поемането на разходите.

Законът “за напредналата възраст и автономията” ще бъде основната социална инициатива на петгодишния му мандат, който със сигурност ще иска да спечели за втори път през 2022 г. Той е да видим как ще се финансира прилагането му в много трудна ситуация, когато една страна е изправена пред многомилионни допълнителни задължения, за да смекчи последиците от кризата, произтичащи от пандемията. Но Макрон настоя, че най-крехките хора заслужават солидарността на нация със силна воля да бъде „приобщаваща“. “Братството е тъканта на нацията”, подчерта президентът.

Посещението на Макрон при възрастната дама в Тулон беше предназначено да бъде реално усещане за близост и човешка топлина. Президентът нямаше как да се наслаждава на слънчеви бани във Форт де Брегансон, докато новият му министър-председател Жан Кастекс е хиперактивен и вече направи 23 пътувания за месец, за да усети пулса на страната и да се изяви. Последната анкета даде на Кастекс 56% популярност, а за Макрон 50%. Президентът трябва да предотврати нарастващата пропаст. Твърди се, че Макрон се е отказал от бившия премиер Едуар Филип,редом с другите причини , защото французите настоятелно му дават по-висока оценка от сегашния стопанин на Елисейския дворец. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...